Czy prowadząc sklep z odzieżą używaną jesteśmy w stanie dobrze zarobić? Krótka analiza możliwych kosztów i zysków z jakimi przyjdzie nam się spotkać.
Prowadzenie sklepu z odzieżą używaną to szansa na ciekawy i intratny biznes. Moda na odzież z drugiej ręki zatacza coraz szersze kręgi w różnych warstwach społecznych. To już nie tylko konieczność wynikająca z braku finansów, ale coraz częściej również swego rodzaju kulturowy wzorzec postępowań. Z pewnością sporą grupą klientów będą więc osoby poszukujące oryginalności i gotowe za tę niepowtarzalność słono zapłacić. Dlatego też tzw. secondhandy to obecnie potencjalne źródło poważnych zysków. Warto więc zastanowić się nad możliwością otwarcia tego typu biznesu. Ile tak właściwie można na tym zarobić?
Nie można na to pytanie odpowiedzieć wprost. Zbyt wiele jest zmiennych, zbyt wiele różnorodnych aspektów wpływa na końcowe powodzenie tego rodzaju biznesu. Jednakże w niniejszym artykule spróbujemy nieco bliżej przyjrzeć się finansowej płaszczyźnie tego typu działalności gospodarczej.
W dużej mierze powodzenie Twojego przedsięwzięcia zależy od lokalizacji i skali biznesu. Te dwa czynniki na siebie wzajemnie wpływają i są od siebie uzależnione. Jeśli prowadzisz sklep z odzieżą używaną w małej miejscowość, gdzie nie jesteś narażony na działanie konkurencji, rozmach Twojego przedsięwzięcia może być odpowiednio mniejszy. Tutaj z pewnością wystarczy Ci lokal o powierzchni 20m2 i pół tysiąca sztuk odzieży do sprzedania.
Inaczej przedstawia się sytuacja w większych miejscowościach. Tutaj należy odpowiednio zawyżyć podstawowe parametry. Powierzchnia lokalu to już rząd wielkości 100m2. Wydatek związany wynajęciem takiego pomieszczenia może sięgać wysokości 60zł/m2. Dodatkowo trzeba się liczyć z zatrudnieniem pracowników – przynajmniej trzech osób. Warto też zadbać o odpowiednie wyposażenie sklepu – to wydatek rzędu 10-20 tys. zł. Szacuje się, że prowadzony w takiej skali sklep z odzieżą używaną może przynieść dochody w wysokości 1,5 średniego wynagrodzenia krajowego. Jedna taka placówka jest dobrą podwaliną pod stworzenie całej sieci tego typu sklepów. Wtedy szanse na zyski są wielokrotnie większe.
Ważną czynnikiem ze sfery finansów determinującym szanse na zyski jest również kwestia znalezienie odpowiedniego dostawcy odzieży używanej. Należy szukać odzieży taniej i dobrej jakości. Warto zauważyć, że wielu przedsiębiorców prowadzących lumpeksy sprowadza odzież z zagranicy, która jest znacznie tańsza od rodzimych ubrań z drugiej ręki i często również znacznie lepszej jakości. Przykładowo http://www.scand-all.pl/odzież niesortowana – tzw. oryginał – sprowadzana z zagranicy to wydatek rzędu 0,5 euro/kg. Ten sam rodzaj odzieży używanej zakupiony w kraju może dojść nawet do 4zł za kilogram.
Sklep z odzieżą używaną to biznes, który może przynieść naprawdę zadowalające zyski. Odpowiednia lokalizacja, fachowy personel i sprawdzony dostawca to najważniejsze czynniki, które będą miały wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.