Zarządzanie kryzysowe - co oznacza? Czy Twoja firma może go potrzebować?
Zakładasz firmę. Na początku liczysz każdy grosz i starasz się utrzymać na rynku. Potem firma stopniowo się rozwija, podbijasz nowe rynki, zatrudniasz ludzi. Myślisz, że szczęście Ci sprzyja.
Pojawia się kryzys. Niekoniecznie globalny. Po prostu firma dołuje. Powód? Może być jeden, może kilka. Ktoś nie zapłacił, klienci się wycofali, pracownicy zastrajkowali, wprowadzono nowe regulacje, firma dostała złego PR-u itd. Co teraz?
Oczywiście, możesz spróbować poradzić sobie sam. Skoro tyle lat sobie radziłeś, to teraz też dasz radę. Tylko co w przypadku, kiedy nie dostrzegasz problemu? Albo dostrzegasz go, ale nie potrafisz znaleźć rozwiązania?
Gdybyśmy byli w USA, Niemczech czy Japonii zapewne zatrudniłbyś firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w rozwiązywaniu kryzysów. Dlaczego w Polsce miałoby być inaczej?
Crisis management, czyli zarządzanie kryzysowe. Dziedzina, która wymyka się sztywnym ramom akademickich opracowań. Jak zareagować, kiedy w poniedziałek o 20 okazuje się, że zatrzymano członka zarządu w Twojej spółce? Albo kiedy wydajność pracowników spadła w ciągu miesiąca o 30% z nieznanych przyczyn, a Twoja firma wykonuje akurat arcyważne zadanie dla głównego klienta?
Zarządzanie kryzysowe jest mieszanką wielu innych dziedzin, zwłaszcza z pogranicza Public Relations, marketingu i prawa. Wiedza i współpraca specjalistów z tych dziedzin jest często kluczowa dla rozwiązania kryzysu w organizacji. Kryzysy wymagają bowiem szybkiego i profesjonalnego działania, którego nie sposób nauczyć się w kilka godzin. Mały błąd, np. nieprzemyślany komunikat prasowy lub zbyt impulsywna i emocjonalna reakcja może spowodować prawdziwą lawinę konsekwencji.
Reaktia jest pierwszą firmą w Polsce, która oferuje swoim klientom zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem. Służymy pomocą zarówno przy długotrwałych problemach, które nawarstwiały się w Twojej firmie od tygodni, jak i przy nagłych zdarzeniach, które wymagają natychmiastowego i profesjonalnego działania w celu usunięcia lub zminimalizowania strat.
www.reaktia.pl
Nieco więcej o rodzajach kryzysów i metodach ich powstrzymywania – już niedługo w kolejnych wpisach. Zostańcie z nami ;)