DNA to kwas deoksyrybonukleinowy, który jest nośnikiem informacji genetycznej organizmów żywych. Każdy kod genetyczny jest indywidualny. Nie ma dwóch osób o jednakowym kodzie genetycznym. Analiza DNA pozwala wyodrębnić elementy wspólne dla osób spokrewnionych. Dzięki temu można potwierdzić lub zaprzeczyć pokrewieństwu, a zwłaszcza ojcostwu.
Gdzie stosuje testy DNA?
Wykrycie DNA w 1952 roku stało się przełomem w biologii molekularnej, jednak szersze zastosowanie testów genetycznych nastąpiło w latach późniejszych. Najszersze zastosowanie mają w:
• medycynie – umożliwia wykrycie chorób genetycznych, przyczyny niepłodności, przyczyny poronień, wady rozwojowe,
• kryminalistyce i sądownictwie – testy DNA pozwalają na identyfikację sprawcy, identyfikację ofiary, są dowodem w rozprawach sądowych,
• katastrofach lotniczych, zamachach terrorystycznych – kod genetyczny pozwala zidentyfikować szczątki ofiar,
• ustaleniu ojcostwa – wiarygodne jest na podstawie 16 markerów, a 100 % pewności dają testy przeprowadzane na podstawie 24 markerów.
Jak wykonuje się testy
Najprostszym do wykonania jest test na ojcostwo. Wystarczy pobrać próbki śliny z wewnętrznej strony policzka dziecka i potencjalnego ojca. Nie zawsze jest to możliwe, bo np. ojciec nie wyraża zgody. W takim wypadku muszą być dostarczone inne próbki do porównania – włosy, szczoteczka do zębów.
W przypadku przestępstwa, zamachu terrorystycznego, katastrofy lotniczej problem jest bardziej skomplikowany. Wtedy niewielkie plamy krwi, ślady śliny na niedopałku lub szklance są podstawą do żmudnych badań prowadzących do identyfikacji zarówno sprawcy, jak i ofiary.
Ogromną zaletą testów DNA jest ich wiarygodność i niepodważalność. Wobec braku innych dowodów, stanowią główny argument w sądzie. Indywidualny kod genetyczny zapisany w DNA nie może być w żaden sposób zmodyfikowany i sfałszowany.
Poznaj szczegóły analizy dna: http://rex.pl/testy-dna-na-ojcostwo.html