Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Zatrucie pokarmowe - o czym warto wiedzieć

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zatrucie pokarmowe - o czym warto wiedzieć

Zatrucie pokarmowe - o czym warto wiedzieć
Autor: mareckki   |   31 mar 2015, 15:33   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Kiedy utrzymuje się u nas przez kilka dni ostry nieżyt żołądkowo - jelitowy, możemy być pewni jednego, dopadło nas zatrucie pokarmowe. Przyczyn występowania zatruć jest wiele, ale najczęściej powodują je bakterie i wirusy znajdujące się w żywności, zwłaszcza, kiedy za oknem jest podwyższona temperatura, co wpływa korzystnie na rozwój drobnoustrojów. Objawy zatrucia pokarmowego są zwykle takie same u wszystkich chorujących: zazwyczaj występują nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, a niekiedy towarzyszy im gorączka.

Oprócz kilkudniowych niedyspozycji związanych z zatruciem występuje jego odmiana, która niezwłocznie wymaga interwencji lekarskiej. Mowa o zatruciu jadem kiełbasianym. Do zatrucia dochodzi na skutek spożycia zakażonych przetworów mięsnych, warzywnych i rybnych w puszkach lub wekach. Oprócz typowych objawów związanych z zatruciem pokarmowym, w przypadku tego zatrucia dodatkowo pojawia się niedowład mięśni mimicznych, co daje obraz maskowatej twarzy. Zatrucie jadem kiełbasianym wymaga leczenia szpitalnego, dlatego nie wolno go ignorować i pozostawić do samodzielnego leczenia.

Interwencja lekarska jest również niezbędna w ostrym zatruciu Salmonellą. Najczęściej charakteryzuje się ona takimi objawami jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, a niekiedy pojawia się gorączka i bóle głowy. Choroba może przyjąć bardziej gwałtowne formy które również wymagają leczenia szpitalnego. Salmonella występuje przede wszystkim w świeżym i niedogotowanym drobiu oraz surowych jajkach.

W przypadku zwykłych zatruć bakteryjnych leczenie polega przede wszystkim na postępowaniu objawowym i stosowaniu diety oszczędzającej, która ma swoje elementarne zasady. W przypadku nieżytu żołądka zaleca się -jedno –dwu dniową głodówkę, popartą przyjmowaniem dużej ilości płynów. Wprowadzenie pożywienia musi odbywać się stopniowo. Najpierw dietę rozszerzamy o kleiki z ryżu lub kaszy manny. W przypadku braku poprawy rozszerzamy dietę o sucharki. Dopiero później możemy urozmaicić jadłospis włączając np. jajko na miękko, gotowane ziemniaki, gotowane mięso. Wykluczone jest podawanie potraw smażonych lub zawierających dużą ilość tłuszczu. Należy też unikać surowych warzyw i owoców.

Jeżeli sama dieta nie przynosi korzystnych rezultatów, należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej. Wszelkiego typu leczenie farmakologiczne powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy