Z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwolniona jest część przychodów, których w rezultacie nie trzeba wykazywać w deklaracji rocznej. Ich listę znajdziemy w artykule 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnieniu podlegają między innymi świadczenia rodzinne, diety z delegacji pracowniczych, alimenty na dzieci, odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Część z tych przychodów wymaga spełnienia dodatkowych warunków bądź jest ograniczonych pewną kwotą. Jest tak między innymi w przypadku stypendiów dla studentów. Jeżeli w danym roku podatnik uzyskał wyłącznie dochód zwolniony z opodatkowania bądź taki, który w ogólne nie podlega opodatkowaniu, wówczas nie musi składać żadnej deklaracji podatkowej.
Osoby, które w danym roku obrotowym nie osiągnęły żadnych przychodów np. studenci na utrzymaniu rodziców, również nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji rozliczeniowej, w której przychód, dochód oraz wysokość podatku wynosiłaby 0. Przepisy w takiej sytuacji nie zabraniają składania deklaracji zerowej, jednak nie jest to obligatoryjne.
Wśród podatników bardzo często zdarza się składanie deklaracji zerowych w celu uniknięcia wezwań do Urzędu Skarbowego i wyjaśniania braku złożenia owego zeznania.
Sytuacja znacznie zmienia się w przypadku osób, które zarejestrowały swoją działalność gospodarczą. Osoby takie są prawnie zobowiązane do corocznego rozliczania się ze swojego dochodu z fiskusem, nawet jeżeli byłby on zerowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca składa PIT zerowy. Jest tak przede wszystkim w przypadku osób, których działalność nie przynosi żadnych dochodów, jednak nie została zlikwidowana. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność swojej firmy.
Złożenie zerowej deklaracji podatkowej to doskonała metoda na uniknięcie kary za opóźnienie w złożeniu sprawozdania finansowego. Czasem podatnik nie może dokonać rozliczenia PIT-u w ustawowo określonym terminie. Wówczas może złożyć deklarację zerową, dotrzymując terminu, a następnie dokonać jej korekty. Wówczas organ skarbowy nie nałoży na przedsiębiorcę kary.
Osoby fizyczne, które osiągnęłyby przychód nawet w wysokości symbolicznej złotówki muszą złożyć roczną deklarację podatkową. Każdy uzyskany przychód należy bowiem rozliczyć. Jeżeli koszty uzyskania przychodów obniżają dochód do kwoty nieprzekraczającej kwoty wolnej od podatku, wówczas podatek będzie równy 0 złotych. Takie rozliczenie jednak i tak należy złożyć w Urzędzie Skarbowym.
Czasem może zdarzyć się, że podatnik składając deklarację z zerowym podatkiem odniesie korzyści, odzyskując kwoty pobrane przez płatnika. Wówczas otrzyma zwrot nadpłaconego podatku.
Odpowiadając na pytanie “zerowy PIT dla kogo” należy podkreślić, że jest on skierowany przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy prowadzą (bądź zawiesili) działalność gospodarczą i nie uzyskali w danym roku podatkowym żadnego obrotu. Na jego złożenie mogą zdecydować się również osoby będące na utrzymaniu innych, jednak nie jest to obowiązkowe.
http://generaloutsource.pl/pl/doradztwo-podatkowe