Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneGeodezyjne, geologiczne, kartograficzne

Artykuł: Zmiany w prawie budowlanym 2017

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zmiany w prawie budowlanym 2017

Zmiany w prawie budowlanym 2017
Autor: p_stradi   |   10 sty 2017, 10:56   |   Dział: Artykuły

Nowy rok to dla człowieka motywacja, kojarzona z zapoczątkowaniem kolejnego etapu w życiu. Niektórzy z nas rozpoczynają przygodę związaną z budową domu lub innego obiektu, inni natomiast planują remont. Niezwykle istotne jest zapoznanie się z aktualnym prawem budowlanym, które od 23 lat nieustannie ulega nowelizacjom. Najnowsza wersja obowiązuje od 1 stycznia.

1. Co będzie łatwiejsze?

• Budowa wiat, domków letniskowych, budynków gospodarczych, oranżerii, garaży oraz altan do 35m2- Planowałeś budowę obiektu o podobnym zastosowaniu? W tym roku prawo znacznie ułatwia zrealizowanie wszelkich formalności. Nie musisz uzyskiwać zgody na jego budowę, wystarczy zgłoszenie w Urzędzie Gminy. Ważne jednak, żeby suma ich powierzchni nie przekraczała 500m2 na jednej działce.

• Budowa parterowych budynków gospodarczych do 35m2 (rozpiętość konstrukcji nie może przekraczać 4,80m- w tym przypadku nie ma nawet konieczności zgłaszania konstrukcji.

• Montaż urządzeń odnawialnych źródeł energii- chcesz pomóc środowisku i wykazać się dużą wiedzą z dziedziny ekologii? Prawo wychodzi Ci naprzeciw pozwalając na taką instalację jedynie na podstawie zgłoszenia.

• Budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2- zawsze marzyłeś o stworzeniu miejsca relaksu dla Ciebie i Twojej rodziny? W tym roku takie prace nie wymagają ani ubiegania się o pozwolenie na budowę, ani nawet zgłoszenia.


• Chcesz zbudować ogrodzenie?- tym razem jesteś zwolniony z obowiązku ubiegania się o pozwolenie na jego budowę. Nowelizacja dotyczy wszelkiego typu ogrodzeń.


2. Które warunki się zaostrzą?

• Warunki techniczne- najnowsza dyrektywa unijna zakłada, że w roku 2021 budynki powstające na terenie Unii Europejskiej będą samowystarczalne w kontekście energetycznym. Zmiany rozpoczynamy już w 2017 roku. Dlatego też warto zastosować materiały termoizolacyjne lepszej jakości i nie oszczędzać na elementach okiennych i drzwiowych.


3. A co z budową zjazdów z dróg?

• zjazdy z dróg krajowych oraz zatoki parkingowe umiejscowione na tych drogach to kolejny obszar, którego nie ominęły zmiany w prawie budowlanym. Niegdyś takowa budowa wymagała pozwolenia, od 2017 roku wystarczy zgłoszenie.

• Natomiast aby wybudować zjazd z dróg powiatowych i gminnych oraz zatoki parkingowe umiejscowione na tych drogach nie obligują do posiadania pozwolenia, czy zgłoszenia.


4. Obiekty wpisane do rejestru zabytków

• Planujesz remont, przebudowę obiektu wpisanego do rejestru zabytków? W tym przypadku pozwolenie na dokonanie zmian jest konieczne. Kiedy jednak remont, przebudowa dotyczy tylko wyżej wymienionego obszaru- wystarczy Twoje zgłoszenie.

Częste zmiany prawne mogą przysporzyć sporych problemów kiedy nie wiemy o ich istnieniu. Jednak są nieodłącznym elementem usprawniania systemu. Tegoroczna nowelizacja celuje w umacnianie potencjału ustawodawczego w przedmiocie procesu inwestycyjno-budowlanego. Dzięki tym zmianom system podwyższa swoje standardy, a tym samym polepsza proces budowlany. Warto być na bieżąco, unikając tym samym niespodzianek.


KOMENTARZE
  • brak komentarzy