Każdy z nas ją zna, ale nie wszyscy wiemy, jak szerokie zastosowanie ma żurawina. Mały czerwony owoc mieści w sobie moc witamin. Zobacz, jakie właściwości ma żurawina!
Żurawina jest wieloletnią krzewinką występującą na kwaśnych, wilgotnych torfowiskach. Przeważnie na torfach wysokich i przejściowych oraz w borach bagiennych. W Polsce w stanie naturalnym występuje żurawina błotna i żurawina drobnolistna. Żurawiną można również ozdobić ogródek;jest odporna na niskie temperatury oraz choroby. Do rozwoju roślina wymaga półcienistego lub słonecznego stanowiska. Trzeba jednak pamiętać o jej dobrym nawodnieniu, gdyż jest wrażliwa na niedobór wody.
Jakie są właściwości żurawiny?
Ten mały owoc jest bogatym źródłem witamin C i E oraz błonnika. Obfituje też w silne przeciwutleniacze - antocyjanozydy i flawonoidy, zawiera też cukry - glukozę i fruktozę. Największe zastosowanie znajduje w profilaktyce infekcji dróg moczowych. Według naukowców przeciwutleniacze znajdujące się w żurawinie uniemożliwiają przyklejanie się do ścian nabłonka dróg moczowych i pęcherza, hamując tym samym ich rozwój. Podobny proces zachodzi w żołądku – pomaga przy chorobie wrzodowej, ponieważ zapobiega przyklejaniu się bakterii do ścian żołądka. Przyczynia się również do zwalczania chorób dziąseł, gdyż przeciwdziała rozwojowi bakterii często występujących w jamie ustnej. W dodatku żurawina nie tylko zmniejsza ryzyko chorób serca, ale także dzięki blokowaniu utleniania się cholesterolu, nie pozwala na zatykanie się naczyń krwionośnych oraz powstanie zakrzepów. Działanie żurawiny rozszerza także naczynia krwionośne, dlatego jest szczególnie zalecana dla osób mających problem z miażdżycą.
Żurawina jest dostępna pod różną postacią: świeżych owoców (można je zamrozić lub trzymać w lodówce – zachowują świeżość przez ok. 6 tygodni!), soków, suszonych owoców. Jeśli chodzi o te ostatnie, trzeba uważać, gdyż w 100g jest aż 320kcal i tak jak żurawina jest bardzo pomocna dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, tak trzeba uważać, by nie przesadzić z jej spożywaniem w takiej wersji.
Żurawina sprawdzi się doskonale jako dodatek do różnych sałatek, pasztetów, serów, czy też składnik sosów, a dzieci pokochają ją w konfiturze lub w postaci słodkiej, pysznej herbatki. Warto wzbogacić swą dietę o ten mały niepozorny owoc.