Lotnictwo to ogół zagadnień powiązanych ze wszystkimi rodzajami statków powietrznych, do których zaliczamy między innymi śmigłowce, wszystkie samoloty, szybowce, a nawet drony i balony. Lotnictwo aktualnie można podzielić na lotnictwo cywilne oraz wojskowe. Cywilne lotnictwo stanowi lotnictwo transportowe, sportowe oraz gospodarczo przemysłowe, zaś lotnictwo wojskowe jest odbierane jako element powietrzny sił zbrojnych (wojska lotnicze), który składa się głównie ze statków powietrznych.
Lotnictwo jest również uznawane za gałęź gospodarki i składa się na nie wiele elementów znajdujących się dookoła statków powietrznych. Obejmuje ono między innymi technologie materiałów oraz oprogramowania stosowanego do produkcji statków powietrznych, architekturę lotniska i portów lotniczych, cały ruch lotniczy oraz nawet zastosowanie samolotów w usługach pocztowo-kurierskich.
Samolotem oraz innym statkiem powietrznym mogą pilotować tylko uprawnione do tego osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia i nauczanie oraz zdobyły właściwe dokumenty. Na szczęście aktualnie istnieje wiele szkół oferujących szkolenia oraz kursy samolotowe. W takim kursie może wziąć udział każdy kto ukończył 16 rok życia (w przypadku osób niepełnoletnich muszą one posiadać jeszcze zgodę od prawnego opiekuna) oraz posiada co najmniej wykształcenie gimnazjalne. Dodatkowo, aby być dopuszczonym do zapisu na takie szkolenie każdy musi przejść specjalne badania lotniczo-lekarskie, które potwierdzą brak przeciwwskazań do pilotowania samolotu.