Jest to rodzaj sportu wodnego, który polega na spływie pontonem rzeką, albo potokiem w bardzo ekstremalnych i niebezpiecznych warunkach. Na swej drodze spotkać można dużą ilość przeszkód wraz z wywrotkami. Do najtrudniejszych odcinków należą te, w których są pełne fale oraz silne prądy wodne. Ponton poprzez swoje duże rozmiary wymaga pracy zespołowej, dlatego, aby brać udział w tych zawodach należy dobrze przeszkolić całą drużynę.
Dla osób początkujących wiele miejsc oferuje pojedyncze miejsca, umożliwiając tym samym spływ z instruktorem czy ratownikiem, który w razie kłopotów opanuje sytuację.
Osoby, które chcą wgłębić się w ten sport na poziomie zaawansowanym muszą posiadać przede wszystkim umiejętność pływania oraz bardzo dobrą sprawność fizyczną.
Rafting jest przeznaczony dla osób, które w nagłych sytuacjach potrafią zachować zimną krew, by nie stracić panowania nad pontonem. Czasem zdarza się tak, że nawet najlepsi pływacy zapominają w ułamku sekundy jak się pływa, dlatego warto przed rozpoczęciem poćwiczyć pływanie w podobnych warunkach, czyli na otwartych zbiornikach wodnych.
Klasyfikację poziomu trudności w raftingu wyznacza się za pomocą pewnej skali:
ZWC, czyli poziom dla początkujących, jest on w głównej mierze pozbawiony przeszkód, mogą z niego korzystać też dzieci pod opieką specjalistów.
WW I – to wyższy poziom w porównaniu z ZWC, przeznaczony dla osób, które korzystały ze słabszego poziomu. Na trasie znajdują się pojedyncze przeszkody.
WW II – szybszy nurt rzeki, duża ilość fal. Przeznaczony dla osób bardziej średniozaawansowanych.
WW III – trudniejsze przeszkody, mocniejszy nurt rzeki i większe fale.
WW IV – przeznaczony dla osób, które dobrze manewrują wiosłami oraz dla tych z dobrą kondycją fizyczną.
WW V – trasy, które są przeznaczone dla profesjonalistów. Bardzo wysoki poziom fal i mocny nurt rzeki.
WW VI – najbardziej ekstremalny poziom, który przeznaczony jest dla fanatyków tego sportu.