Patomorfolog to specjalista zajmujący się badaniem tkanek oraz narządów, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich zmian w nich zachodzących. Pomaga on specjalistom z różnych dziedzin medycyny przy stawianiu diagnozy oraz dobieraniu odpowiedniego leczenia. Patomorfologia zajmuje głównie stroną teoretyczną chorób. Patomorfolog przegląda dokładnie wyniki badań i analizuje je pod względem zaistniałych zmian. Należy on do jednych z niewielu lekarzy specjalistów, który nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami.
Patomorfolog stara się postawić jak najbardziej trafną diagnozę. W tym celu przeprowadza on szereg badań oraz analiz, starając się wyłapać każdą powstałą w danym organizmie zmianę. Do metod badawczych używanych przez patomorfologów należą:
Biopsja – jest to inwazyjna metoda diagnostyczna, która polega na pobraniu fragmentu chorej tkanki lub podejrzanej zmiany (np. guza). Biopsja może być otwarta lub laparoskopowa.
Cytochemia – metoda badawcza polegająca na ocenieniu składu chemicznego tkanek oraz komórek. Zajmuje się również badaniem procesów chemicznych występujących w organellum i komórce.
Telemedycyna – stosowana przez wielu lekarzy metoda badawcza polegająca na zdalnym świadczeniu usług medycznych. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz prowadzi dalszą komunikacje za pomocą systemów teleinformatycznych.
Mikroskopia – metoda badawcza polegająca na uzyskaniu wysokiej jakości obrazu danej tkanki lub stworzeniu rekonstrukcji kilku obrazów w 3 wymiarach. Umożliwia ona lekarzowi przeprowadzenie dokładnej i wnikliwej analizy stanu tkanek.
Histochemia – polega na przeprowadzeniu analizy przemian związków chemicznych powstałych w danych komórkach. Pomaga sprawdzić i określić ich dokładną lokalizację.
Biologia molekularna – metoda pozwalająca na precyzyjne ustalanie budowy oraz funkcji poszczególnych cząsteczek biorących udział w danych procesach życiowych (m.in. DNA, RNA).