Nefrolog to lekarz specjalista zajmujący się wszystkimi chorobami dotyczącymi układu moczowego i nerek. Do nefrologa udają się najczęściej osoby, którym doskwierają poważne schorzenia nerek lub osoby, które zostały do niego skierowane przez lekarza ogólnego na podstawie złych wyników badań moczu czy badania przedmiotowego. Nefrolog różni się od urologa tym, że nefrologia polega na stosowaniu metod nieinwazyjnych. Oznacza to, że taki lekarz przepisuje skierowania tylko na badania nie ingerujące zewnętrznie w nasz organizm. Stosuje on zamiast tego leczenie internistyczne i farmakologiczne. Urolog zajmuje się natomiast przypadkami wymagającymi wykorzystania metod chirurgicznych. Oznacza to, że w momencie, gdy lekarz ogólny skieruje nas do urologa zamiast do nefrologa powinniśmy przygotować się na myśl, że może nas czekać zabieg.
Jak wcześniej wspomniano nefrolog zajmuje się chorobami występującymi na skutek dysfunkcji nerek lub układu moczowego. Najczęściej u nefrologa zjawiają się pacjenci z bardziej popularnymi chorobami tych narządów. Należą do nich m.in. kamienica nerkowa, niewydolność nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie układu moczowego osteodystrofia nerkowa oraz nefropatia cukrzycowa. Dodatkowo nefrolog zajmuje się również chorobami wrodzonymi, a także nowotworami oraz uszkodzeniami toksycznymi dotyczącymi nerek.
Podczas leczenia chorób nefrologicznych lekarz zleca dodatkowe badania lub leczenie nieinwazyjne. Najczęściej kieruje on osoby z podejrzeniami schorzeń na badanie moczu oraz badani krwi. Nefrolog dokładnie analizuje morfologię krwi, poziom kreatyniny, glukozy oraz mocznika. Dodatkowo może on nas skierować na badanie ultrasonograficzne (badanie USG). Na podstawi powyższych badań lekarz stawia diagnozę lub ją potwierdza, a następnie wdraża określone i indywidualne leczenie.