Onkolog specjalizuje się w leczeniu różnego rodzaju nowotworów. Zajmuje się on diagnozowaniem oraz profilaktyką stanów przednowotworowych oraz nowotworowych. Najczęściej pacjenci trafiają do niego na skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu bądź innego specjalisty. Wiąże się to z tym, że bardzo mało ludzi zwraca uwagę na zmiany zachodzące we własnym organizmie, co często skutkuje zbyt późną reakcją i koniecznością rozpoczęcia leczenia. W zależności od rodzaju nowotworu oraz przeprowadzanego leczenia onkologia dzieli się na kilka rodzajów. Należą do nich:
Onkologia kliniczna – polega na objęciu pacjenta pełną opieką bez uwzględnienia leczenia chirurgicznego. Oznacza to, że stosowane jest tu leczenie lekami a nie zabiegami. Opiekę nad pacjentem sprawuje wtedy onkolog kliniczny.
Onkologia radioterapeutyczna – polega na wysłaniu pacjenta na zabiegi radioterapeutyczne. Najczęściej onkolodzy współpracują tutaj z innymi jednostkami takimi jak np. fizyk medyczny. Tym rodzajem onkologii zajmuje się radiolog onkolog.
Onkologia chirurgiczna – polega na skierowaniu pacjenta na zabieg chirurgiczny. Jest to najbardziej ingerująca w organizm człowieka forma leczenia. Całym procesem oraz powikłaniami pooperacyjnymi zajmuje się onkolog chirurg.
Wizyta w gabinecie onkologicznym zazwyczaj wzbudza bardzo dużo emocji w pacjencie, zwłaszcza tych negatywnych. Wiąże się to, z powagą danej sytuacji oraz strachem przed nieznanym. Pierwsza wizyta, jak i każda kolejna powinna się odbyć w towarzystwie bardzo bliskiej nam osoby. Sprawi to, że będziemy się czuć bardziej komfortowo oraz bezpiecznie. Wizyta u onkologa zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Lekarz dokładnie pyta o przebyte choroby, dziedziczne schorzenia, zażywane leki oraz całą historię leczenia pacjenta. Następnie onkolog dokładnie ogląda wszystkie dostarczone mu dokumenty oraz wyniki i decyduje o dalszym postępowaniu. Najczęściej zanim rozpocznie leczenie, kieruje on pacjenta na dodatkowe badania, które są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy. Onkolog zleca głównie m.in.: tomografię, rezonans magnetyczny, mammografię, USG oraz kolonoskopię. Po zdobyciu wszystkich wyników i postawieniu diagnozy następuje rozpoczęcie leczenia. Pacjent często zostaje skierowany na chemioterapię, radioterapię farmakoterapię lub przeprowadzenie biopsji. Następnie kontynuuje on przepisane leczenie lub zostaje wysłany na operację.