Cyklinowanie parkietu instrukcja krok po kroku
Cyklinowanie parkietu, ujmując to najprościej są to przejazdy maszynami szlifierskimi w celu wyrównania i usunięcia rys z powierzchni parkietu. Używa się do tego różnego rodzaju cykliniarek, maszyn do rantów, polerek i innych mniej typowych maszyn do cyklinowania wyposażonych w papiery ścierne o rożnej grubości.
Przed rozpoczęciem cyklinowania powinniśmy zadać sobie pytanie, czy posiadamy wszystkie potrzebne do tego maszyny. Główna są tu cykliniarka, lecz nie mniej potrzebna okaże się rantówka (cyklinowanie brzegów) oraz polerka. Jeżeli wypożyczamy sprzęt z wypożyczalni, potrzebna jest dokładna kontrola stanu technicznego tych maszyn. Wszystkie te urządzenia opisano w dziale cyklinowanie - maszyny. Niestety źle ustawiona cykliniarka potrafi uszkodzić parkiet, uniemożliwiając jego późniejszą naprawę bez wymiany klepek.
Cyklinowanie cykliniarką taśmową przyspiesza pracę parkieciarzaCyklinujemy podłogi nowe, po odpowiednim okresie od ułożenia, sprawdzając uprzednio czy klej zawiązał zgodnie z zaleceniami producenta. Cyklinowanie obejmuje też podłogi stare, a służy odnowieniu ich powierzchni. Na tym etapie potrzebne są specjalistyczne maszyny do cyklinowania i papiery ścierne o różnej gradacji. Zwykle zaczyna się od nałożenia na cykliniarkę papierów o granulacji 36, w przypadku starych desek krytych farbą często stosuje się też granulację 24. Kończymy granulacją 120 oraz siatkami ściernymi. Szlifowanie cykliniarką sprawi, że nasza podłoga będzie idealnie równa i gładka. Dopiero wtedy może zostać poddana wykończeniu. Jeśli pomiędzy płytkami pozostały jakieś ubytki, można je wypełnić - metodą szpachlowania, używając specjalistycznej masy szpachlowej. Substancja mieszając się z pyłem pozostałym po cyklinowaniu nabiera koloru identycznego z zastosowanymi elementami drewnianymi. Pozostałości muszą przejść ponowne cyklinowanie. Miejsca gdzie nie doszła cykliniarka wyrównujemy szliferkami kątowymi oraz cyklinami. Ważnym etapem jest polerka, zacierająca różnice pomiędzy rotacyjnymi maszynami do brzegów a taśmowymi cykliniarkami pracującymi na środku pomieszczenia. Używana jest także do przecierania lakieru pomiędzy jego poszczególnymi warstwami oraz rozprowadzania wosków.
Sposoby przejazdów cykliniarką są bardzo ważne dla końcowego efektu. Profesjonalny cykliniarz wie że do uzyskania równej powierzchni nie wystarczy cyklinowanie "na wprost", wzdłuż słoja drewna. Sposób cyklinowania pierwszego i kolejnych przejazdów wynika z wnioskowanego kierunku przejazdu ostatecznego najniższą granulacją papieru. Wszelkie ewentualne błędy wychodzą dopiero po polakierowaniu cyklinowanej powierzchni.
Wygląd podłogi w znaczenej mierze będzie zależał od końcowego kierunku cyklinowania, szczególnie w przypadku ułożenia jej w tzw. "jodełkę". Wykonując ostatnie cyklinowanie pod kątem do wszystkich klepek uzyskujemy neutralny obraz cyklinowaniej powierzchni. Stosując natomiast cyklinowanie wzdłuż jednego rzędu, a w poprzek drugiego, uzyskamy widoczne pasy drewna ciemniejszego i jaśniejszego. Powyższy efekt możemy w znacznym stopniu zneutralizować polerką lub maszynami typu Lagler trio.
cyklinowanie profesjonalną maszyną taśmowąWykonując samodzielne cyklinowanie podłogi radzimy przestrzegać kilku następujących zasad. Regularnie kontrolujmy stan cykliniarki i jej czystoć, w szczególności wałka głównego oraz kółek. Brudne kółka są częstym powodem uszkodzenia cyklinowanej powierzchni. Kontrolujmy równierz stan aktualnie używanych materiałów ściernych, nie dopuszczając do nadmiernego ich zużycia. Utrzymujmy czystość cyklinowanej podłogi, szlifierki o pasie bezkońcowym mają tendencję do wciągania zanieczyszczeń pomiędzy wałek główny a napinający, co może spowodować uszkodzenia wałków i w rezultacie dość poważne koszty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących odgłosów lub wibracji od razu przerwijmy cyklinowanie i wyłączmy cykliniarkę - proste uszkodzenie taśmy szlifierskiej może w przypadku kontynuowania cyklinowania na niej spowodować poważniejsze uszkodzenia maszyny(w szczególności wałków prowadzących papier).
Można(a nawet trzeba) też cyklinować stare parkiety. Na zdjęciu powyżej cyklinujemy około 100-letnią podłogę sosnową. Pewne gatunki drewna (np. dąb) niestety potrafią dość głęboko wchłonąć wilgoć i brud, odbarwiając się. Dlatego ważne jest zabezpieczanie ich odpowiednimi środkami. Z kolei inne podłogi przyjmują cyklinowanie nadzwyczaj dobrze, nie różniąc się potem od podłogi nowej, czego sobie i Państwu oczywiście życzymy.
Cytuj