więcej
programy księgowe nie pomogą, jeżeli nie wiesz co ma się w nich znajdować. Z Zus-em rzeczywiście nie ma problemu kiedy wykonujesz sam działalność, pamiętać musisz tylko o terminie zapłaty - składki przez cały rok takie same. Powiem tak, wyprowadzałam na prostą już nie jedną jednoosobową firmę, gdzie właściciel sam prowadził księgowość i pisałam czynne żale do US w sprawie VAT. Jeżeli masz pojęcie o księgowości możesz próbować sam, ale jeżeli nie miałeś do czynienia radzę zleć to profesjonalnej księgowej albo do biura. | Dodano: 2 sie 2010, 12:50
więcej
Powiem tak - prowadzę biuro rachunkowe, a z moich obserwacji klientów wywnioskowałam, że każdy (chodzi o małe firmy) najpierw próbuje sam lub znajoma prowadzi i tak się ciągnie, oczywiście są i tacy, którzy od razu zlecają prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. Jeżeli nie masz doświadczenia w księgowości - zleć to dla biura rachunkowego. Unikniesz kłopotów ze skarbówką - oni ostatnio intensywnie robią kontrole - "szukają pieniędzy". Klienci, którzy sami sobie prowadzili księgowość niestety zawsze mieli błędy - musiałam im "prostować" i dochodówkę oraz VAT. Nasze przepisy dla osób, które nie mają do czynienia z księgowością są zawiłe, zdarza się i tak, że pracując tyle lat sama nie raz mam problem jak coś zakwalifikować. Jeszcze jedna rada - jeżeli podejmiesz decyzję, że zlecisz prowadzenie księgowości dla biura rachunkowego - sprawdź u niego nastawienie do klienta. Są takie biura, do których nosisz tylko dokumenty oni sporządzają dokumentację informują Cię o płatnościach i na tym się kończy. Zwracam na to uwagę ponieważ mam paru klientów, którzy odeszli z innych biur i przyszli do mnie. W rozmowach z nimi dowiedziałam się, że księgowa nie umiała im doradzić, jeżeli mieli pytania związane z kosztami, nie zwracała uwagi, że czegoś brakuje lub źle zrobili. Powiem krótko korzystając z usług biura sprawdź jakie ma podejście do klienta, po pierwszej rozmowie będzie wiadomo - i nie kieruj się informacją, że księgowy pracował kiedyś w skarbówce.
Pozdrawiam
Agnieszka | Dodano: 30 lip 2010, 10:19
więcej
To jest trudne tak od razu do określania - "warto a może nie?" Podejmując decyzję o byciu vatowcem musisz dokładnie wiedzieć do kogo kierujesz swoje usługi - jeżeli do osób fizycznych, lepiej nie wchodzić od razu do VAT. Jeżeli będziesz ponosił minimalne koszty a duże przychody - lepiej nie wchodzić do VAT.Jeżeli swe usługi kierujesz dla firm - oni przeważnie chcą mieć możliwość odliczenia VAT. Poza tym pomyliłeś ryczał z VAT-em. Ryczałt odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych i nie ma nic wspólnego z VAT-em. Odpowiedziałam najogólniej na co zwrócić uwagę, nie wiem jaką działalność chcesz prowadzić więc trudno mi jest odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Pozdrawiam
Agnieszka| Dodano: 30 lip 2010, 9:57
więcej
Tak jak wcześniej wspomniał ktoś, nie możesz oszczędzać na księgowej, jeżeli jest dobra szybko "wyłapie" , gdzie można zaoszczędzić. Same oszczędności można wprowadzać w momencie kiedy już prowadzisz działalność i ponosisz koszty. Np. zatrudnienie pracownika na umowę o pracę - masz koszt wraz z narzutami na wynagrodzenie, ale zatrudnienie na umowę zlecenie studenta - masz już niższe koszty utrzymania. Podsumowując: trzeba przeprowadzić analizę kosztów aby mieć obraz na czym można zaoszczędzić. Jeżeli sam prowadzisz księgowość musisz to zrobić sam, jeżeli masz księgową ona powinna zrobić analizę.
Pozdrawiam
Agnieszka| Dodano: 30 lip 2010, 9:44
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.