Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zwanych inaczej certyfikatem energetycznym lub paszportem energetycznym wszedł w życie 1 stycznia 2009 roku na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy Prawo Budowlane. Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków wynika z przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza w budynku, lokalu mieszkalnym lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, wyrażone w kWh/(m2*rok) - wskaźnik EP.
Świadectwa energetyczne sporządzane są dla lokali, budynków i części budynków stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową. Przez samodzielną całość techniczno-ruchową należy rozumieć część budynku o jednej funkcji użytkowej, dla której zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-instalacyjne pozwalają na jej niezależne funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz ustalonym sposobem użytkowania
W świadectwie oceniane jest zapotrzebowanie nieodnawialnej energii dostarczanej przez systemy techniczne dla celów użytkowania tej energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia (klimatyzacji) oraz oświetlenia. Nie określa się rzeczywistego zużycia energii, które może być zmienne w zależności od sposobu użytkowania. Dane do obliczeń określa się na podstawie dokumentacji budowlanej lub obmiaru istniejącego budynku i przyjmuje się standardowe warunki brzegowe takie jak warunki klimatyczne, założony sposób eksploatacji, temperaturę wewnętrzną, wewnętrzne zyski ciepła itp. Zapotrzebowanie na energię końcową jest to ilość energii, która powinna być dostarczona do budynku przy standardowych warunkach w celu zapewnienia utrzymania wewnętrznej temperatury obliczeniowej, dostarczenia ciepłej wody użytkowej oraz niezbędnej wentylacji. Niskie wartości oznaczają niskie zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność systemów.
W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej Wyślij e-mailWyślij e-mail lub bezpośrednio pod numer Wyślij e-mail . Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie Państwa pytania.
Zapraszamy do współpracy klientów indywidualnych, firmy budowlane, deweloperów, zarządców nieruchomości, agencje nieruchomości, pośredników nieruchomości, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, architektów i biura projektowe oraz innych zainteresowanych.
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.