Witamy w
Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej!
Towarzystwo nie jest zwykłą szkołą językową – jesteśmy stowarzyszeniem o przedwojennej tradycji, którego celem jest prowadzenie działalności służącej wzajemnemu zbliżeniu Francji i Polski.
Pragniemy aktywnie uczestniczyć w procesie popularyzacji języka i kultury francuskiej - w czasie prowadzonych przez nas kursów językowych dokładamy starań, by nasi słuchacze mogli zapoznać się nie tylko z mową tego pięknego kraju, lecz także z jego historią, tradycjami oraz aktualnymi wydarzeniami i szerszą problematyką sfery frankofońskiej.
Obok prowadzenia szkoły językowej działania Towarzystwa skupiają się także na organizacji i promocji wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym służącym pogłębianiu obustronnej znajomości i zainteresowań dzięki muzyce, piosence, filmom, malarstwu, poezji, literaturze, geografii, sztuce kulinarnej...
Od 2004 roku wydajemy własne czasopismo „Francuski Łącznik” poświęcone w całości tematyce stosunków polsko-francuskich na szczeblu zarówno państwowym, jak i lokalnym, sprawom o znaczeniu doniosłym oraz tym mniej poważnym.
Opierając się na zasadzie decentralizacji i współdziałania, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej kładzie szczególny nacisk na rozwój swoich oddziałów w dużych środowiskach wielkomiejskich lecz także, w mniejszych ośrodkach. Stawiamy przede wszystkim na współpracę z samorządami, instytucjami i społecznością lokalną.
Wszystkich zapraszamy do współpracy
Rodzaje kursów:
Kursy języka ogólnego mają za zadanie zaznajomić słuchaczy z zasadami funkcjonowania języka francuskiego na wszystkich poziomach zaawansowania - skierowane są zarówno do osób początkujących jak i mających już pewien zasób wiedzy. Na kursach podstawowych od pierwszego spotkania zajęcia prowadzone są w języku francuskim, co umożliwia kursantom "osłuchanie się" z językiem i uczy "myślenia po francusku". Taka metoda umożliwia szybkie postępy w nauce i pozwala słuchaczom na przyswojenie podstawowych zwrotów niezbędnych w komunikacji z zakresu życia codziennego i zawodowego. Zajęcia na poziomie podstawowym i średnio-zaawansowanym prowadzone są przez lektorów romanistów, kursy na wyższych poziomach są realizowane przez lektorów francuskich lub dwujęzycznych.
Kursy konwersacyjne organizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej prowadzone są przez lektorów francuskich. Zajęcia odbywające się raz w tygodniu trwają 60 minut i podzielone są na dwa poziomy zaawansowania. Mała liczba osób w grupie (od 4 do 6 osób) pozwala na prowadzenie wartkiej dyskusji, która toczy się wokół założonego z góry tematu a punktem wyjścia do niej jest zazwyczaj artykuł z prasy francuskojęzycznej.
Celem kursu jest:
Kursy egzaminacyjne prowadzone są według autorskich programów przez lektorów z doświadczeniem w przygotowywaniu do egzaminów państwowych z języka francuskiego. W czasie zajęć lektor pomaga kursantom w powtórzeniu, uzupełnieniu i systematyzacji wiedzy oraz zaznajamia z formułą i przebiegiem konkretnego egzaminu.
Zajęcia odbywają się na poziomie egzaminów od B1 do C2, nie obejmując egzaminów mniej zaawansowanych, do których z powodzeniem można się przygotowywać podczas uczestnictwa w kursach języka ogólnego.
Przygotowanie do egzaminu maturalnego prowadzone jest przez lektorów, którzy są nauczycielami warszawskich szkół dwujęzycznych (z wykładowym językiem francuskim) i posiadają uprawnienia egzaminatorów nowej matury.
Program kursu rozłożony jest na dwa semestry, których termin dostosowany jest do harmonogramu ferii szkolnych.
Zajęcia dla grupy dziecięcej prowadzone są przez lektorów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi. Lekcje prowadzone w miłej i nie stresującej atmosferze nie są jednak tylko zabawą. Nasi mali uczniowie korzystają z podręcznika i zeszytu ćwiczeń dostosowanych do percepcji dzieci w wieku 7-10 lat.
Rodziców prosimy o zapewnienie dzieciom "pomocy naukowych" - kredek, kolorowych długopisów, kleju i nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami.