Co to jest ISO 9001 ?
ISO 9001 jest międzynarodowym standardem dla systemów zarządzania jakością. Odnosi się on do procesów decydujących o wytworzeniu produktu albo usługi, jakich dostarcza swoim klientom przedsiębiorstwo. Określa zasady systematycznej kontroli nad poszczególnymi czynnościami - w tym celu, aby uzyskać pewność, że potrzeby i oczekiwania klientów są spełnione. Standard ten jest zaprojektowany w taki sposób, iż odnosi się do każdego rodzaju produkcji bądĄ świadczenia usług, powstających w wyniku jakichkolwiek procesów, w dowolnym miejscu na świecie.
Korzyści z wdrożenia i certyfikacji ISO 9001
Wdrożenie systemu zarządzania jakością zwiększa wydajność pracy poprzez fakt wyznaczenia poszczególnym pracownikom ich celów oraz odpowiedzialności. Redukcja kosztów jest możliwa nie tylko dzięki zwiększonej produktywności, ale również dzięki temu, że wady produktów albo usług są łatwiejsze do zidentyfikowania. W związku z tym, może rozpocząć się proces poprawy skutkujący w efekcie wyeliminowaniem marnotrawstwa, zbędnej pracy, jak również zmniejszeniem liczby reklamacji. Klienci firmy z zadowoleniem stwierdzają, że ich oczekiwania są spełniane należycie oraz terminowo. To właśnie powoduje znaczące zwiększenie możliwości rynkowych firm, które wdrożyły system zarządzania jakością.
Certyfikacja przeprowadzona przez akredytowaną jednostkę gwarantuje, że firma jest zaangażowana w ciągłą poprawę jakości oraz poświęca uwagę spełnianiu wymagań klientów, Certyfikacja potwierdza istnienie efektywnego systemu zarządzania jakością uznanego przez niezależnego auditora za zgodny z międzynarodowym standardem, Certyfikat ISO 9001 podnosi prestiż firmy w oczach klientów oraz pracowników, Certyfikat ISO 9001 to znaczący argument w każdej kampanii marketingowej.
Należy:
Określić jak wymagania ISO 9001 odnoszą się do konkretnego przedmiotu działalności, określić cele dotyczące jakości oraz ich umiejscowienie w danym biznesie, stworzyć politykę jakości określającą zakres sytemu oraz cele, ogłosić ją w firmie, rozwinąć politykę jakości i wskazane w niej cele oraz określić wymagania, jakie muszą zostać spełnione, aby cele zostały zrealizowane, określić zakres systemu i stworzyć udokumentowane procedury, upewnić się, że procedury są adekwatne oraz spójne, rozpocząć audity wewnętrzne, aby zbadać, czy system funkcjonuje poprawnie.
W tym zakresie firmę wspomagają doradcy, którzy najlepiej potrafią ocenić sytuację firmy i właściwie zinterpetować wymagania normy.
W momencie, w którym wszystkie wymagania ISO 9001 są spełnione - nadchodzi czas na audit zewnętrzny. Powinien on być przeprowadzony przez niezależną akredytowaną jednostkę. Auditorzy przysłani przez tę jednostkę dokonają najpierw przeglądu istniejących procedur oraz instrukcji (przegląd dokumentacji). Ten proces obejmuje ocenę, czy w firmie ma miejsce ciągła poprawa jakości oraz pozwala na stwierdzenie, czy wyznaczone cele są mierzalne oraz wykonalne. Jest to również oceniane w kolejnym etapie certyfikacji- podczas auditu certyfikującego. Wtedy dokonywana jest ocena tego, czy osoby wykonujące poszczególne czynności stosują się do procedur i wyznaczonych celów oraz czy odpowiednie zapisy są utrzymywane.
Po zakończeniu pomyślnie przeprowadzonego auditu wydawany jest certyfikat. W trakcie jego obowiązywania będą mieć miejsce audity przeglądowe (raz albo dwa razy do roku), których zadaniem jest sprawdzenie, czy system wciąż działa.