FIZJOTERAPIA (REHABILITACJA)
· masaż klasyczny
· drenaż relaksacyjny
· masaż relaksacyjno leczniczy „bodywork”
· masaż leczniczy
· masaż izometryczny
· masaż sportowy
· masaż segmentarny
· akupresura
· masaż stóp (refleksologia)
· masaż ma-uri
· masaż odchudzający
· masaż antycellulitowy
· drenaż limfatyczny
· masaż uciskowy (pneumatyczny)
· masaż bańką chińską
· masaż lomi lomi nui
MASAŻ KLASYCZNY to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
MASAŻ RELAKSACYJNY łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego, pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele. Jest szczególnie zalecany po długotrwałym wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku.
MASAŻ RELAKSACYJNO LECZNICZY „BODYWORK” jest to jeden z najbardziej popularnych masaży wykorzystywany jako metoda relaksacyjna, profilaktyczna, rewitalizacyjna, ale także diagnostyczna, stosowana min. w medycynie estetycznej. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni i głębokiego relaksu bez odczuwania bólu jest podstawą stosowania masażu w odnowie psychosomatycznej. Natomiast skupienie się w masażu na subtelnych odczuciach pacjenta podczas integracji, poprzez pracę z poszczególnymi segmentami ciała, oraz na przywróceniu do normy tkanek miękkich zmienionych w wyniku oddziaływania długotrwałego stresu – jest podstawą Integracyjnego Masażu Bodywork. Kluczem jest stosowanie miękkich, ale głęboko oddziałujących technik. Poprzez skupienie w masażu na tkankach miękkich zwiększamy zakres i elastyczność ruchu, wzbogacając tym samym piękno i grację ciała. Integracyjny oznacza zwiększenie świadomości ciała oraz relacji psychosomatycznych, bodywork oznacza metodę opartą na pracy z całym ciałem, ale także poprzez ciało.
MASAŻ LECZNICZY Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.
MASAŻ IZOMETRYCZNY polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.
MASAŻ SPORTOWY stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonych mięśni pomaga rozluźnić je i zapobiega późniejszym uszkodzeniom. Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich.
MASAŻ SEGMENTARNY jest masażem diagnostycznym i zabiegiem fizykalnym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwaniu poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych chwytów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.
AKUPRESURA (masaż punktowy) polega na udrażnianiu kanałów energetycznych poprzez stosowanie różnych form ucisku na punkty w celu uzyskania efektu profilaktycznego lub terapeutycznego.
MASAŻ STÓP - różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częściom ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach. Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście.
MA-URI pochodzi z polinezyjskiego systemu uzdrawiania stosowanego w Nowej Zelandii - sztuki masażu, rytuału i życia w harmonii z naturą. Masaż jest bardzo efektywną terapią, w której elementy starożytnej wiedzy o uzdrawianiu dostosowane zostały do potrzeb współczesnego człowieka. Poprzez specyficzny masaż całego ciała, wykorzystując energię tańca i polinezyjskiej muzyki masażysta staje się “narzędziem” wprowadzającym osobę masowaną na drogę osobistych, pozytywnych zmian prowadzących do poprawy zdrowia, relacji z innymi ludźmi, środowiskiem i sobą samym. W masażu wykorzystuje się specjalnie dobieraną muzykę, która wprowadza rytm, energię i niezwykły klimat w pracy z osobą poddającą się masażowi.
MASAŻ ODCHUDZAJĄCY - polecany szczególnie w celu zmniejszenia nagromadzonej tkanki tłuszczowej z okolic pośladków, bioder i ud, przyczynia się również do ogólnego spadku wagi. Działa ujędrniająco na ciało. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety. Do zabiegów wyszczuplających należą:
1. Ujędrnianie - zabieg ma działanie wygładzające i napinające, wzmacnia tkankę łączną; zapobiega powstawaniu fałdów skórnych, ujędrnia skórę, ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody, zabezpiecza przed nadmiarem luźnej skóry po odchudzaniu, przyspiesza jej regenerację.
2. Modelowanie sylwetki - specyficzne chwyty masażu powodują rozbicie tkanki tłuszczowej, przyspieszenie procesów metabolicznych, pobudzenie spalania zapasów tłuszczu i cukrów.
3. Drenaż limfy - stymuluje układ limfatyczny, powodując udrożnienie limfy, oddziałuje na skórę i tkanki głębiej położone. Usprawnia zaopatrzenie tkanek i narządów w krew, powodując lepsze ich odżywianie i dotlenienie; przyspiesza odprowadzenie produktów przemiany materii.
4. Masaż izometryczny - powoduje wzrost napięcia mięśniowego, sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, zwiększa elastyczność mięśni oraz ich siłę.
MASAŻ ANTYCELLULITOWY - cellulit jest przypadłością typowo kobiecą i źródłem wielu frustracji. Charakterystyczna “pomarańczowa skórka” umiejscawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej karku i przedramion. Nierówna i gąbczasta skóra to efekt złożonych zmian w budowie tkanki łącznej i zaburzeń mikrokrążenia. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień. Przyczyną kłopotów jest często brak ruchu, złe odżywianie, a także zmiany hormonalne. Optymalnym zabiegiem antycellulitowym jest manualny drenaż limfatyczny stymulujący krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia natlenienie i odżywianie komórkowe. W efekcie regeneruje i uelastycznia tkankę łączną, zwiększa napięcie skóry. Staje się ona gładsza, bardziej jędrna i sprężysta. Promieniuje świeżością i witalnością.
Rodzaje cellulitu:
1. Cellulit właściwy - występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także u szczupłych, jest mało widoczny, koreluje często z rozstępami.
2. Pseudocellulit - występuje u kobiet po 40 roku życia, widoczne zaznaczone zwiotczenie mięśni i skóry oraz powiększenie się tkanki tłuszczowej, ograniczone obrzęki, pękające naczynka.
3. Cellulitis - postać najcięższa obrzękowa, sugeruje stan zapalny, występuje rzadko.
Nowoczesna terapia antycellulitowa polega na działaniu kompleksowym, połączeniu zabiegów leczniczo-kosmetycznych z odpowiednią dietą i ruchem.
DRENAŻ LIMFATYCZNY ma na celu usprawnienie krążenia limfy, a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii.
MASAŻ UCISKOWY PNEUMATYCZNY inaczej masaż przyrządowy, którego głównym zadaniem jest poprawa krążenia żylnego oraz limfatycznego. Wykonywany jest zawsze po masażu ręcznym! Używa się do jego wykonania specjalnej pompy oraz mankietów/rękawów pneumatycznych(mogą być jedno-, trzy-, pięcio- oraz dziesięciokomorowe), polega na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do specjalnie skonstruowanych mankietów (dla kończyn) i jego wypuszczanie w odpowiednich proporcjach czasowych. Zmieniając kolejność, cykle i stopień napełnienia poszczególnych komór mankietu możemy uzyskać różne efekty terapeutyczne. Masaż pneumatyczny w rehabilitacji chorych jest stosowany głównie przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Wpływa on na poprawę ukrwienia i odżywienia mięśni, ułatwiając ich regeneracje po wysiłkową. Masaż pneumatyczny ma zastosowanie również w rehabilitacji po mastektomii, w celach odchudzających, zwalcza cellulitis, wygładza i polepsza strukturę skóry. Celem masażu pneumatycznego jest szybkie usunięcie chłonki z zajętej kończyny. Specjalnie skonstruowany rękaw pneumatyczny wytwarza zmienne ciśnienie w formie cyklicznych faz. Kolejne komory mankietu wywierają nacisk na stopę, następnie na podudzie i udo, powodując tym samym przemieszczanie zastoinowej limfy. Siła nacisku zależy od rodzaju obrzęku i tolerancji chorego na ucisk. Masaż pneumatyczny nie może być bolesny ani powodować dyskomfortu.
BOA MAX oraz LYPHASTIM EASY i Lymphapress Optimal PRO
MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem : mechanicznym i odruchowym.