Może się zdarzyć, że pilot po naprawie nie będzie sterował centralą.
Przyczyną tego może być niewłaściwa częstotliwość nośna lub wcześniej (przypadkowe) „wyrzucenie” go z pamięci centrali
Pilot radiowy do autoalarmu (bramy,itp.), po naciśnięciu przycisku, emituje częstotliwość nośną modulowaną kodem (po roku 2000 przeważnie zmiennym).
Naprawa pilota polega na usprawnieniu tej emisji.
Niestety, nie zawsze znam częstotliwość nośną pilota . Gdy istnieje konieczność wymiany kondensatora strojeniowego, to pomimo, że wymieniłem na identyczny nie mogę wyregulować na właściwą częstotliwość.
W pilotach z przed 2004 r używano różne częstotliwości
Nie znając właściwej częstotliwości nośnej - w czasie naprawy reguluję na częstotliwość najczęściej używaną w danym okresie.
W tej sytuacji po naprawie może zaistnieje konieczność wyregulowania częstotliwości.
Korektę częstotliwości (wyregulować częstotliwość nośną pilota) należy przeprowadzić samemu bezpośrednio przy samochodzie.
Do regulacji będzie potrzebny stroik ceramiczny. Nie wolno stroić wkrętakami metalowymi. Można posłużyć się np. plastykowym patyczkiem od lizaka zaostrzonym w kształcie śrubokręta. Może być to twarde (suche) drewienko. Tylko takim narzędziem możemy prawidłowo dostroić pilota.
Rozkręcamy obudowę.
Naciskamy na przycisk pilota i przytrzymujemy go (dioda się świeci).
Następnie trzymając wciśnięty przycisk pokręcamy bardzo wolno (zaznaczam bardzo wolno i delikatnie, bez użycia „siły”) kondensator strojeniowy, obserwując reakcję autoalarmu.
Użycie „siły” przy regulacji niszczy kondensator. (kondensator strojeniowy jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia pilota – jest to najdelikatniejszy element w pilocie.
Gdy alarm „zareaguje” na emitowaną częstotliwość, przerywamy regulację.
Odchodzimy powoli od samochodu sprawdzając, co krok, zasięg pilota. (co krok naciskamy na przycisk). Piloty atestowanego autoalarmu nie powinny mieć zasięgu większego niż 10m.
W różnych latach w przedziale 1997-2007 używano różną częstotliwość nośną.
Bywało tak, że producent okresowo zmieniał częstotliwość w swoich alarmach. Po latach tylko on jest w stanie określić częstotliwość pracy urządzenia z danego okresu.
Użycie danej częstotliwości uzależnione było to od lokalnych - w poszczególnych państwach różnych przepisów prawnych. Starano się używać częstotliwość w niewykorzystywanych pasmach (wolnych).
Nie wszyscy producenci przestrzegali obowiązujące przepisy prawne. Uważano, że krótkotrwały sygnał radiowy nie będzie kolidował z legalnymi urządzeniami pracującymi w tym paśmie. W konsekwencji nie zawsze „autoalarmy” pracowały właściwie.
Nie ingeruję w „kod pilota”
Procedura „wpisywania pilota” do centrali też odbywa się przy samochodzie.
Należy wykonać szereg czynności opisanych w instrukcji autoalarmu. Niestety procedura ta dla każdego alarmu jest inna więc należy postępować zgodnie z instrukcją konkretnego autoalarmu