WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE
Warsztaty psychologiczne to zajęcia prowadzone głównie w formie ćwiczeniowej. Mają na celu lepsze poznanie siebie i swoich możliwości oraz pomagają wprowadzać w życie zawodowe i prywatne na nowo odkryte umiejętności. Kierowane są one nie tylko do osób, które odczuwają różnego rodzaju trudności, nie radzą sobie z problemami dnia codziennego, ale również do osób, którym zależy na samorozwoju, które chcą nabyć konkretne umiejętności i rozwijać swoje kompetencje.
TERAPIA BIOFEEDBACK
Biofeedback (inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne) to rodzaj terapii, dzięki której człowiek, w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Sygnał z jednego punktu na głowie jest przetwarzany na zrozumiałą dla nas formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu, wiemy, kiedy jesteśmy skoncentrowani a kiedy przestajemy się koncentrować. Pozwala to nam nauczyć się reakcji własnego mózgu, a dzięki temu tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Nie musimy używać klawiatury. Informacja o stanie naszego umysłu dochodzi do nas za pośrednictwem sygnału EEG (niewielkie, przyklejone do głowy czujniki odbierają fale mózgowe, które rejestruje komputer). Dzięki temu świadomie reagujemy na stawiane zadania. Terapia jest niezwykle efektywna a przy tym przyjemna.
Uważa się, że większość z nas wykorzystuje możliwości mózgu tylko w 5%. Trening EEG Biofeedback zwiększa to wykorzystanie nawet do 25-30%.
Czas trwania terapii ustala się stosownie do wieku i ważności problemu. Treningi można podzielić na krótkoterminowe (ok. 10 - 20 spotkań); takie, które wymagają systematycznej pracy przez ok. 40-60 sesji (np. ADHD) i długoterminowe (np. uzależnienia - aż 80 sesji). Spotkania odbywają się co najmniej 1 raz w tygodniu, a najlepiej 2-3 razy w tygodniu.
Wskazania dla dorosłych:
PSYCHOGRAFOLOGIA
Co to jest Psychografologia? Sama nazwa już sugeruje, czym się ona zajmuje. Wyraz grafos od razu kojarzy się z pismem, logia od logos z nauką, wiedzą a psyche z psychiką, czyli inaczej można powiedzieć, że jest to psychologiczna analiza pisma.
Psychografologia nie jest wiedzą magiczną, chociaż niektórzy tak ją odbierają. Niejednokrotnie usłyszałam pytanie zdziwionego klienta: Skąd lub od kiedy pani „to ma”. Psychografologia jest rodzajem testu projekcyjnego – narzędzia diagnostycznego uznanego przez psychologię. Psychografolog potrafi wiele powiedzieć o piszącym na podstawie analizy próbki jego pisma. Studiując rękopis można określić cechy osobowości piszącego, między innymi takie jak: cechy charakteru, zdolności intelektualne, typ temperamentu, emocjonalność, aktywność, kompetencje, podejście do problemów życiowych, rodzaj relacji
interpersonalnych, mocne i słabe strony badanego itd. Pismo jest, dziełem człowieka, w którym nieświadomie wyraża swoją osobowość, emocje, rzutuje osobiste problemy, prezentuje system wartości, itd. Przez skorygowanie cech pisma można świadomie zmienić niektóre cechy charakteru i dopasować do własnych potrzeb. Taką terapię jest w stanie opracować psychografolog lub współpracujący z nim psycholog.
W procesie pisania udział bierze bardzo duża ilość różnego rodzaju czynników o charakterze psychiczno-somatycznym. Sposób wzajemnego współoddziaływania poszczególnych układów jest niepowtarzalny i bardzo osobisty. Powoduje to, że pismo każdego człowieka jest indywidualne, stanowi niepowtarzalną, jedyną harmonijną całość, która jest niemożliwa do powtórzenia!
Analiza psychografologiczna ma wiele zastosowań w życiu codziennym. Może między innymi pomóc w poznaniu siebie samego, w zrozumieniu drugiego człowieka, w wyborze przyszłego zawodu, itd. Coraz częściej wiedza ta wykorzystywana jest przez pracodawców. Informacje o nas zawarte w naszym rękopisie jak widać z powyższego dotyczą różnych sfer naszego życia. Możemy je wykorzystać dla swojego osobistego rozwoju, zrozumienia potrzeb innych, doboru odpowiednich pracowników do własnej firmy, itp.
SERDECZNIE ZAPRASZAM
Porady psychologiczne również telefonicznie!