Odmienimy klimat Twojego domu!
Ogień trzaskający w kominku…
Nawet w letnie wieczory niewiele rzeczy zastąpi trzaskający w kominku ogień i zapach palonego drewna… Ta atmosfera nie ma sobie równych. Nie zawsze jednak wiadomo jaki kominek wybrać…
Dlatego nasza firma oferuje kominki i piece kominkowe spełniające wszystkie niezbędne europejskie i światowe normy. Z szerokiej oferty na pewno wybiorą Państwo również coś dla siebie. Zapraszamy na naszą stronę, gdzie można obejrzeć wkłady kominkowe, piecyki wolnostojące, piece z płaszczem wodnym, piece na pellet, piecyki elektryczne, obudowy kominkowe, pozostały asortyment, nasze realizacje oraz galerię inspiracji.
Ile kosztuje ogrzewanie kominkowe?
Aby zilustrować ekonomiczne zalety systemów DGP (dystrybucja gorącego powietrza) przedstawiamy kalkulację wraz z rocznymi kosztami eksploatacji.
Koszty systemu oraz eksploatacji zostały policzone dla niewielkiego domu jednorodzinnego: - o powierzchni całkowitej około 120m² - kubaturze ok. 324m³ (średnia wysokość 2,7m) - zapotrzebowaniu na ciepło 40W/m³, czyli ok. 12 kW dla całego domu ( przy. temp. obliczeniowej zewnętrznej -20ºC)
Sezon grzewczy trwa około 6 miesięcy, ale w tym okresie niewiele jest dni z temperaturą. zewnętrzną -20ºC. Przyjmujemy, że 6 miesięcy z temp. -20ºC do 0ºC odpowiada energetycznie 3 miesiącom ( czyli 2356h) z temperaturą -20ºC, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest maksymalne i wynosi 12 kW.
Do ogrzania domu o pow.120m² potrzebny jest wkład kominkowy o średniej mocy, przystosowany do pracy ciągłej. Wymagania te spełnia na przykład wkład o mocy nominalnej 12kW i maksymalnej 24kW i sprawności ok.80%. Obieg powietrza odbywa się grawitacyjnie i stopniowany jest za pomocą kratek regulowanych, umieszczonych w każdym pomieszczeniu. System jest zupełnie niezależny od zewnętrznych źródeł energii i bardzo prosty.
W koszty instalacji systemu DGP wchodzą: - wkład kominkowy - obudowa kominka - rura spalinowa - akcesoria- kratki ,wyloty króćce, rury, izolacje, robocizna i materiały dodatkowe
Cena kompletu, jest zależna od rodzaju obudowy, modelu wkładu kominkowego itd., to koszt powyżej 10 tys.zł. Koszt eksploatacji systemu grzewczego określa się wiedząc, że kominek pracując w systemie ciągłym zużywa średnio 3,5 kg drewna na godzinę. Mnożąc tę liczbę przez liczbę godzin przepracowanych w ciągu trzech miesięcy (2356h) daje to 8246 kg drewna. To z kolei odpowiada około 14-15m³ (bo szacunkowo 1m³ SUCHEGO drewna waży około 600kg) Przemnażając to z kolei przez cenę 1m³ drewna (zależnie od gatunku 100-150 złotych) wychodzi 1500-2250 złotych. Oczywiście im dłużej grzejemy, tym droższa jest eksploatacja takiego systemu. Nadal jednak jest to koszt mniejszy niż przy innych rodzajach ogrzewania domu.