Kino Rialto w Poznaniu to art-house działający nieprzerwanie od ponad 70-ciu lat, w tej chwili jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Otwarcie obiektu nastąpiło 1937 na miejscu dawnej powozowni. Pierwsi widzowie oglądali tu seans we wtorek, 28.12.1937r. – była to "Barbara Radziwiłłówa" z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Kino miało wtedy 400 miejsc i nazywało się "Adria", a jego twórcą był Józef Petrykowski.
Podczas okupacji działało jako "Kammer Lichtspiele".
Bardzo ważnym epizodem w historii "Rialto" było zainaugurowanie życia kinowego w wyzwolonym Poznaniu. Tu bowiem 21.03.1945 r. odbyła się pierwsza projekcja filmowa - była to radziecka komedia muzyczna "Świniarka i pastuch" I.A. Pyriewa z 1941 r. poprzedzona najnowszym wydaniem Polskiej Kroniki Filmowej. Kino - które wtedy przybrało nazwę "Jedność" - było wypełnione po brzegi, a jego otwarciu towarzyszyło odegranie hymnu narodowego. Wkrótce - 29.01.1946 r. - zmieniło nazwę na Rialto.
Przez następne 50 lat kino działało bez przerw, pełniąc w Poznaniu rolę miejsca, w którym można był zobaczyć zarówno nowości, jak i filmy będące już długo na ekranie, filmy komercyjne, ale również i te zaliczane do kina artystycznego. Po roku 2000 znaczne zmalała ilość wyświetlanych tu produkcji amerykańskich, a znacząco zwiększyła się ilość filmów polskich i europejskich. Dzięki temu od 2004 r. "Rialto" należy do prestiżowego programu unijnego Europa Cinemas, a od 2005 także działa w ramach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - specjalnego programu stworzonego w Polsce dla kin propagujących rodzimą i europejską twórczość. Od 2011 należy także do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych.
W kinie działa istniejący od 1991 r. specjalny program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży - Wielkopolska Edukacja Medialna (do 2007 funkcjonujący jako Poznańska Akademia Filmowa), DKF Absolwent, Filmowy Klub Seniora, odbywają się też seanse cykliczne dla studentów w ramach "Rialtokadru" oraz dla dzieci - w ramach "Eurobajki". Rialto słynie również z organizacji wielu przeglądów kina europejskiego i światowego (Indie, Chiny, Afryka, Indonezja), festiwali shortów (Future Shorts, Manhattan Film Festival), organizacją spotkań z twórcami, specjalnymi projekcjami klasyki filmowej oraz maratonami filmowymi.
Obecnie kino po remoncie w 2011 r. dysponuje 229 miejscami, ekranem o wielkości 9m x 3,8m oraz systemem dźwięku Dolby Digital. Filmy są wyświetlane przede wszystkim w technologii cyfrowej D-Cinema z pierwszego w Polsce zainstalowanego projektora Sony SRX-R320 o maksymalnej rozdzielczości 4K (4096X2160) oraz dwuobiektywowego systemu 3D - RealD - najprzyjaźniejszego dla ludzkiego oka. Oprócz tego kino ma nadal możliwość wyświetlania filmów z taśmy filmowej 35mm oraz w formacie HD (E-Cinema).
Kino Rialto
ul. Dąbrowskiego 38
60-842 Poznań
tel.: Wyślij e-mail