Specjalne kamienie do masażu z bazaltu pochodzenia wulkanicznego mają okrągły kształt i wymiary pasujące do dłoni. Gładka powierzchnia kamienia ułatwia poślizg na skórze. Ponadto kamienie charakteryzują się znakomitym współczynnikiem magazynowania ciepła, co pozwala na wykonywanie masażu zarówno rozgrzanymi, jak i oziębionymi kamieniami. Wykorzystując różne techniki masażu ciepłymi lub zimnymi kamieniami, uzyskuje się efekt głębokiego relaksu dzięki przepływowi pozytywnej energii i kreowaniu uczucia równowagi. Kamienie używane do masażu są pozyskiwane ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Bali).
Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Dodatkowo masaż ciepłymi kamieniami wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie powoduje sprawniejsze wydalanie produktów przemiany materii.
Połączenie ciepłych kamieni z odpowiednimi technikami masażu jest zbawienne dla zmęczonego, zestresowanego ciała i umysłu współczesnego człowieka, relaksując i regenerując całe ciało:
skórę
- ułatwia oddychanie skórne
- poprawia odżywianie skóry
- przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach skórnych
- poprawia jej elastyczność i jędrność, a co za tym idzie wygląd
- pomaga zwalczać cellulitis
tkankę mięśniową
- zwiększa zdolność mięśni do pracy
- poprawia napięcie i elastyczność mięśni
- regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym
układ krwionośny i limfatyczny
- poprawia pracę układów (gimnastyka naczyń)
- ułatwia odpływ krwi żylnej
- zmniejszając opór krwi w tętnicach ułatwia pracę serca
układ nerwowy
- działa uspokajająco i relaksująco
- łagodzi objawy stresu
- usuwa blokady psycho-fizyczne
Jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Powoduje poprawę krążenia, obniżenie napięcia mięśni oraz polepszenie samopoczucia. Masaż ten opiera się na pięciu grupach technik: głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu, wibracji.
Cele masażu:
* zwalczanie bólu;
* zwalczanie stanów zapalnych;
* usprawnienie mechanizmów regulacyjnych układu krążenia, oddychania, przemiany materii, termoregulacji, ukrwienia
skóry;
* poprawa lub utrzymanie wydolności ogólnej organizmu;
* normalizacja przebiegu wegetatywnych procesów życiowych;
* przeciwdziałanie skutkom hipokinezji;
* usprawnienie czynności poszczególnych narządów i całego organizmu;
Masaż ogólny całego ciała lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych