Piercing:
Przekłuwanie ciała, bezboleśnie w sterylnych warunkach
Przekłuwanie ciała oraz zdobienie go drogocenną biżuterią i kamieniami mieści się w naturze człowieka. Znana ludzkości od tysięcy lat biżuteria jest symbolem zamożności, pozycji społecznej, indywidualności. Przyozdabiając swe ciało, nasi przodkowie zauważyli, że odpowiednie metale i minerały mają pozytywny wpływ na ich samopoczucie, a nawet właściwości lecznicze, inne zaś wpływają na nas negatywnie.
Obecnie wiedza na temat tzw. materiałów biokompatybilnych jest bardzo duża i pozwala dokładnie określić, które z nich powinien nosić człowiek, aby zachować pełną równowagę biochemiczną i bioelektryczną organizmu. Materiały mające dobry wpływ na ciało ludzkie to przede wszystkim metale szlachetne, takie jak: platyna 950, pallad 900, rod czysty, złoto 900, 750, 585, srebro 925. Niestety wszystkie one - z wyjątkiem srebra - są bardzo drogie i trudno osiągalne dla przeciętnego Polaka. Pozytywny wpływ tych metali na organizm człowieka jest pewny i udowodniony naukowo. Szacuje się, że dla osiągnięcia równowagi, człowiek powinien nosić na sobie przynajmniej 5 gramów platyny, palladu, rodu lub 10 gramów złota, bądź 40 gramów srebra.
Obecnie w produkcji biżuterii do zdobienia ciała w formie tzw. piercingu renomowane firmy w Polsce i za granicą stosują metale oraz stopy metali posiadające atesty gwarantujące bezpieczeństwo.
W ostatnim dziesięcioleciu w medycynie i chirurgii zaczęto zastępować drogie implanty platynowe i palladowe odpowiednikami wykonanymi z materiału XXI wieku, jakim jest TYTAN - bardzo lekki, w 100% biokompatybilny, niezwykle twardy i wytrzymały (stosowany również do budowy statków kosmicznych, elementów samolotów). Wszyscy liczący się producenci z dziedziny piercingu oferują gabinetom kosmetycznym i studiom tatuażu właśnie biżuterię tytanową ze specjalnego tytanu medycznego G23, który już prawie całkowicie wyparł stosowaną dotychczas stal chirurgiczną. Tytan ten jest znacznie droższy od stali chirurgicznej, jednak wyznacza wysoki pułap jakości i bezpieczeństwa uznawany przez wszystkie państwa, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Unii Europejskiej.
Osoba chcąca prowadzić w swoim gabinecie przekłuwanie ciała powinna przede wszystkim ukończyć kurs, na którym pozna zasady przekłuwania, higieny niezbędne przy tego typu zabiegach. Bardzo Ważne jest, by osoba wykonująca taki zabieg oferowała swoim pacjentom system przekłuwania odpowiednimi narzędziami zaprojektowanymi i wykonanymi do celów piercingu, a nie chirurgii ogólnej. Nie bez znaczenia są właściwe preparaty do pielęgnacji przed i po zabiegu, co pozwala na wyeliminowanie efektów przypadkowych. Piercing jest modny i coraz bardziej popularny. W Polsce liczba osób chcących założyć kolczyk ciągle rośnie.
Istotną sprawą jest odpowiednia pielęgnacja świeżo przekłutych miejsc. Należy pamiętać, aby nie stosować wody utlenionej, ponieważ powoduje ona spulchnianie ciała i spowalnia proces gojenia. Po zabiegu stosujemy specjalne, profesjonalne preparaty do pielęgnacji ciała po przekłuciu.
Uwaga: zabronione jest przekłuwanie ciała (oprócz uszu) za pomocą pistoletu!