Każde pokolenie może, powinno i często stawiało pytanie: Dokąd zmierza świat?
Końcówka XX stulecia – w dużej części pełnego okrucieństw – wprawiła nas w pewien błogostan: nowe wolności, nowe technologie, nowe rynki, Nowy Wspaniały Świat! Mimo starych lub świeżo zrodzonych niesprawiedliwości bilans wydawał się dodatni. Tak to przynajmniej wyglądało z pespektywy naszego zakątka świata.
W pierwszym dziesięcioleciu XXI w. prysło wiele marzeń, nadzieje okazały się mrzonkami, zawładnęły nami lęki. Od wyolbrzymionych, jak np. w sprawie tzw. pluskwy milenijnej, z którą mieliśmy powitać trzecie tysiąclecie naszej ery, po jak najbardziej realne, wynikające z erupcji terroryzmu na początku dekady i globalnej zapaści finansowej na jej końcu. Nowy Okrutny Świat?
„Polityka” ze swymi dodatkami, w tym „Niezbędnikiem Inteligenta”, towarzyszyła czytelnikom w próbach zrozumienia, co się dzieje? Postanowiliśmy zebrać, uporządkować i poszerzyć tę wiedzę, ustalić zarysy odpowiedzi na najbardziej podstawowe i palące pytania naszych czasów (wybraliśmy ich 10, katalog zamieszczamy w spisie treści). Temu poświęcamy drugie wydanie „Niezbędnika Inteligenta Plus”. (Pierwsze, „Religie świata”, znalazło nader licznych czytelników, dziękujemy).
Gdyby nawet w trakcie lektury dopadały Państwa czarne wizje, warto doczytać do końca, bo nagrodą są budujące wskazówki prof. Leszka Kołakowskiego. Przypominamy jego słynny wywiad, w którym opowiadał, co jest ważne w życiu. „Przykazania Leszka Kołakowskiego” warto zapamiętać. Może łatwiej będzie zrozumieć, dokąd zmierza świat, a przynajmniej łatwiej będzie w nim żyć.