Wyślij e-mail W następnych latach powstała Centrala, przekształcona później w Zarząd PUR "REKLAMA" i były tworzone oddziały terenowe w większych miastach wojewódzkich. Po wielu reorganizacjach na przełomie lat 60-tych i 70-tych został zlikwidowany Zarząd PUR "REKLAMA".
W kwietniu 1972 utworzono Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych, podległe Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Budownictwa Komunalnego.
SPIRŚ istniało do 1993 roku. W latach 60-tych działalność w zakresie reklam neonowych prowadziły w Warszawie 3 jednostki:
PUR "REKLAMA" i 2 spółdzielnie pracy: "Lumen" i "Spójnia". Po likwidacji Spójni na początku lat 70-tych pozostały dwie. W 1977r. SPIRŚ przejęło Spółdzielnię "Lumen". Od tego czasu Warszawę i kilka przyległych województw w zakresie reklamy świetlnej i informacji wizualnej obsługiwała aż do początku lat 90-tych jedna jednostka, tj. SPIRŚ.
Przez wiele lat było to duże przedsiębiorstwo, zatrudniające w szczytowym okresie trzystu kilkudziesięciu pracowników.
W latach 70-tych firma oprócz reklam neonowych realizowała szeroki asortyment produkcji i usług.
Wyślij e-mail M.inn. wykonaliśmy drogową informację wizualną Trasy Łazienkowskiej, Wisłostrady, ul. Modlińskiej, Trasy Toruńskiej itp. Zrealizowaliśmy system informacji wizualnej Dworca Centralnego i jego otoczenia, wyposażyliśmy przejścia podziemne w informację dla pieszych. Wielkim powodzeniem cieszyły się słupki przystankowe komunikacji miejskiej naszego pomysłu, które przez wiele lat montowaliśmy w Warszawie i w wielu innych miastach.
Firma nasza w latach 70-tych i 80-tych wykonywała miesięcznie kilkanaście reklam. Na budowę każdej reklamy opracowywana była dokumentacja plastyczno-techniczna.
Wyślij e-mail Projekty plastyczne reklam opiniowane były przez Naczelnego Plastyka Warszawy a następnie w dzielnicowych wydziałach architektury na podstawie pełnej dokumentacji uzyskiwaliśmy pozwolenia na budowę.
Ten tryb postępowania zapewniał porządek urbanistyczny wyglądu i lokalizacji reklam w mieście.
Projekty plastyczne reklam wykonywane były przez plastyków i architektów, co powodowało, że reklamy były znacznie bardziej atrakcyjne niż obecnie i mimo że ówcześnie pełniły inną funkcję, to na pewno nie szpeciły obiektów na których były instalowane.
Obecnie w tej dziedzinie panuje swoista wolnaamerykanka. Reklamy na ogół składają się z napisu i ew. logo firmy, są statyczne. Projektować je może każdy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jak z takimi reklamami wygląda Warszawa - każdy widzi.
Wyślij e-mail W latach 90-tych powstała ogromna ilość firm w branży reklamy zewnętrznej. Wiele z tych firm podejmuje się realizacji reklam neonowych mając nikłe pojęcie o procesie technologicznym, obowiązujących przepisach itp.
W efekcie często powstają reklamy wadliwie funkcjonujące od samego początku i nierzadko stanowiące zagrożenie dla przechodniów, jak również obiektów na których są instalowane.
Firma nasza pod obecną nazwą, jak również jeszcze jako SPIRŚ zrealizowała ok. 5000 reklam świetlnych, głównie w Warszawie i województwie mazowieckim. Oprócz tego budowaliśmy reklamy w wielu miastach Polski i za granicą.
Między innymi wykonywaliśmy reklamy neonowe w Moskwie, Tiranie i Ułan Bator.
W Ułan Bator ekipa naszych specjalistów zorganizowała i wyposażyła szklarnię techniczną, umożliwiając tym samym produkcję rur neonowych na miejscu.
Obecnie firma zajmuje się głównie projektowaniem, produkcją, montażem i eksploatacją reklam świetlnych.
Powoli powraca zainteresowanie reklamami neonowymi w stylu retro. Firma nasza dysponuje ogromnym archiwum dokumentacji reklam, które powstały w latach 1956-1993. Dzięki temu jesteśmy w stanie odtworzyć większość starych reklam, już nie istniejących, które kiedyś cieszyły oczy przechodniów i tworzyły specyficzny nastrój nocnej Warszawy.
Problemem jest pozyskanie sponsorów, którzy zechcieliby sfinansować odtworzenie starych, zdemontowanych reklam lub remont reklam jeszcze istniejących, ale bezpańskich, będących w bardzo złym stanie technicznym.
Dotychczas udało się przeprowadzić remont tylko jednej reklamy. Była nią "SIATKARKA" przy Pl. Konstytucji 5. Reklama ta powstała w 1962 roku i od wielu lat nie funkcjonowała.
Remont przeprowadziliśmy w m-cu maju 2006 r. Został on sfinansowany przez Galerię Fundacji Foksal.
Mamy nadzieję, że sponsorów znajdzie się więcej, co pozwoli na przywrócenie Warszawie najbardziej atrakcyjnych, starych reklam neonowych.