"CZTERNASTKA" DZISIAJ I JUTRO
Szkoła nasza od początku swojej działalności dała się poznać jako szkoła z wysokimi ambicjami. Przeszło 14 lat istnienia nowej placówki zaowocowało wieloma sukcesami młodzieży i nauczycieli. Szkoła uczy wychowanków wrażliwości na piękno, tolerancji wobec "sprawnych inaczej", dbałości o zdrowy styl życia oraz dyscypliny.
Wysoko wykwalifikowani nauczyciele przekazują swoją wiedzę i umiejętności nie tylko podczas lekcji, ale również na zajęciach pozalekcyjnych i w tzw. "zielonych szkołach".
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość pogłębiania zainteresowań w ramach kół przedmiotowych i zainteresowań oraz w Klubie Europejskim, na zajęciach sportowych w różnych dyscyplinach oraz chórze szkolnym i zespole instrumentalno-wokalnym. Dla chętnych organizowana jest popołudniowa nauka języków obcych.
Istotną rolę w zespole klasowym odgrywa wychowawca, który jest osobą dopingującą do pracy i czuwającą nad bezpieczeństwem swoich uczniów.
W szkole należącej do Towarzystwa Szkół Twórczych nauczyciele wprowadzają innowacyjne programy nauczania i wychowania. Są to: edukacja regionalna, ekologiczna, promująca zdrowie, sozologiczna, teatralna, turystyczno krajoznawcza i inne.
Wiele uwagi poświęca się indywidualnej pracy z uczniami mającymi trudności w nauce, ale również uczniom szczególnie uzdolnionym.
Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej uczniów "czternastki" bierze udział w konkursach i olimpiadach na szczeblu wojewódzkim i coraz więcej plasuje się na czołowych miejscach. Nasi uczniowie m.in. są zdobywcami tytułu "OPOLSKIE ORŁY".
Szkoła jest wyposażona i stale przybywa nowoczesnego sprzętu i środków dydaktyczno-wychowawczych, z czego uczniowie mogą korzystać także poza godzinami lekcyjnymi.
Obecnie szkoła dysponuje m.in. dwiema salami gimnastycznymi, siłownią, pracownią komputerową z siecią wewnętrzną i stałym łączem z Internetem oraz salą konferencyjną, pracowniami dla klas I-III, pracowniami przedmiotowymi, gabinetem logopedycznym, psychologa i pedagoga, biblioteką z czytelnią, dwiema świetlicami, gabinetem stomatologicznym i pielęgniarki szkolnej.
W klasach III-VI nauczanym językiem obcym jest język angielski, a nadobowiązkowym język francuski.
Dla wszystkich uczniów, nauczycieli i chętnych rodziców jest stołówka oferująca niemal "domowe" obiady.
Wysoki poziom kształcenia w szkole znajduje odbicie w dużej ilości chętnych uczniów do szkoły spoza rejonu. Co roku przyjmowani są studenci z różnych uczelni pedagogicznych i uniwersytetów na praktyki studenckie.
W tradycje naszej szkoły, poza Dniem Patrona wpisane są liczne imprezy, m.in.: dni otwartej szkoły, festyny i jarmarki, spotkania wigilijne, wizyty zagranicznych delegacji, konferencje wojewódzkie, sejmiki uczniowskie.
Nie bez znaczenia pozostaje, podkreślany przez uczniów, absolwentów oraz rodziców niepowtarzalny klimat, dorodna zieleń, ład i porządek panujący w murach naszej szkoły.
W obecnym miejscu szkoła istnieje od 1987 roku i składa się na nią kompleks 7 budynków oznakowanych kolorystycznie według przeznaczenia.
Oprócz sal lekcyjnych mieszczą się tu: świetlica, stołówka, sala komputerowa, biblioteka licząca 25 tys. woluminów, czytelnia, trzy sale gimnastyczne, amfiteatr na 300 miejsc siedzących oraz gabinety: terapii pedagogicznej, lekarski i dentystyczny. Całość otacza czterohektarowy obszar terenów rekreacyjno -sportowych.
W maju 2000 roku szkole nadano imię Adama Mickiewicza i wręczono jej sztandar. Szkoła posiada swój ceremoniał obowiązujący podczas uroczystości szkolnych.
W PSP Nr 14 w Opolu w roku szkolnym 2006/2007 uczy się 631 uczniów w 30 oddziałach (w tym: jedna klasa dla dzieci słabosłyszących i dwie integracyjne). W szkole zatrudnionych jest 62 nauczycieli (w tym: pedagog, psycholog, logopeda, bibliotekarze, doradcy metodyczni); wśród nich jest 33 nauczycieli dyplomowanych, 17 mianowanych, 11 kontraktowych. Kadrę kierowniczą stanowią:
dyrektor szkoły - mgr Janina Ptak oraz dwóch wicedyrektorów - mgr Teresa Sokołowska i mgr Arleta Błaszczak. Oprócz kadry dydaktyczno-wychowawczej w szkole pracuje 27 pracowników obsługi technicznej i administracji szkolnej.
Potrzeba ochrony przyrody zaowocowała przygotowaniem i realizacją projektu "Zielona czternastka" w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Projekt, nagrodzony drugą nagrodą, zakładał zbiórkę surowców wtórnych, by uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup i posadzenia kolejnych stu drzew i krzewów wokół szkoły. Co roku wiosną całe klasy wyjeżdżają na "zielone szkoły", a zimą uczestniczą w zajęciach "biała zima", podczas których uczą się jazdy na nartach i łyżwach
Nasza szkoła jest nowoczesna, pośrodku typowego osiedla mieszkaniowego, lecz głęboko osadzona w tradycjach Śląska Opolskiego. Historia regionu, zwyczaje i obrzędowość śląska kultywowane są na zajęciach nie tylko koła regionalnego, lecz również i lekcjach przez cały rok. Mikołajki, Andrzejki, topienie Marzanny - ale i kiszenie kapusty, darcie pierza, drapanie kroszonek, pieczenie chleba - te zapomniane już czynności przypominają uczniowie w przygotowywanych gwarą scenkach przeplatanych śpiewką i tańcem śląskim. Częstymi gośćmi szkoły są również przedstawiciele świata nauki i kultury. Wśród zaproszonych byli m.in. prof. Jan Miodek, opolski poeta Jan Goczoł, senator Ziemi Opolskiej i autor wielu książek o Ziemi Lwowskiej prof. Stanisław Sławomir Nicieja, poeta Kazimierz Ostaszewski, prof. Dorota Simonides.
Zawsze serdecznie witamy przedstawicieli innych szkół z Niemiec, Francji, Zaolzia, Litwy i Ukrainy. Podjęliśmy się również współpracy ze szkołami z Włoch i Hiszpanii w ramach projektu Comenius - Sokrates "Poza słowami". Jako członek TST współpracujemy ze szkołami z podopolskich gmin, organizując wspólne konferencje oraz spotkania nauczycieli i młodzieży szkolnej, podczas których dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w uzyskiwaniu wysokich wyników nauczania.
Wiele też zawdzięczamy rodzicom i przyjaciołom szkoły przy usuwaniu skutków zniszczeń powodzi tysiąclecia, która dotknęła nas w pamiętnym 1997 roku. Szkoła została całkowicie zalana, niewiele dało się uratować, ale mimo tego l września 1997 rozpoczęła się nauka. Dziś już tylko w naszej pamięci pozostał obraz zniszczonej szkoły.
Nie sposób wymienić wszystkich dokonań naszych uczniów ani nauczycieli. U ich podstaw leży sprawdzona w praktyce oferta dydaktyczno-wychowawcza, zróżnicowana działalność dydaktyczno-wychowawcza nakierowana na pracę zarówno z uczniem zdolnym, jak i tym słabszym. Corocznie w szkole wydawany jest informator szkolny dla rodziców; historia szkoły zawarta została w wydawnictwie "Księga pamiątkowa szkoły"; propozycje rozwiązań dydaktycznych nauczyciele zamieszczają w szkolnym biuletynie "Z nauczycielskiej teki", a o sobie piszą uczniowie w gazetce "Szuflada". Misją naszej szkoły jest stworzenie miejsca, gdzie warunki do nauki znajduje każde dziecko, gdzie przekazuje mu się wiedzę i kształtuje umiejętności, motywuje do rzetelnej i systematycznej pracy, rozwija jego zainteresowania. Dbamy o wszechstronny rozwój dziecka umożliwiający osiągnięcie dojrzałości duchowej i fizycznej.