Powiększanie piersi
Przed operacją pacjentka dowiaduje się o implantach ( kształt, wypełnienie, powierzchnia, profil) możliwych liniach cięć, miejscu umieszczenia implantu, możliwych powikłaniach.
Istnieją cztery możliwe cięcia operacyjne: pod pachą, wzdłuż fałdu piersiowego, wokół otoczki oraz – stosowane tylko w przypadku protez solnych – nacięcie w pępku. Każde z tych cięć ma swoje wady i zalety.
Najczęściej wykonywane są dwa rodzaje cięć:
1. Cięcie podpiersiowe – długości około 5 cm, jest idealne dla pacjentek po karmieniu piersią oraz po menopauzie, tzn. wtedy, gdy dolna część piersi opada zasłaniając fałd piersiowy. Można je wykorzystać do operacji wymiany implantu na życzenie pacjentki lub do wycięcia torebki łącznotkankowej, która w niektórych przypadkach może powodować bóle piersi i ich stwardnienie ( tzw. przykurcz Beckera). Przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju cięcia jest występowanie w wywiadzie keloidów.
2. Cięcie okołootoczkowe jest praktycznie niewidoczne, umieszczone w dolnej ½ otoczki. Otoczka musi mieć odpowiedni rozmiar, protezy wkładane przez nią nie mogą być zbyt duże. Wady tego cięcia to: możliwość przecięcia przewodów mlecznych, co powoduje większą możliwość zakażenia oraz formowanie się cyst, co z kolei może być źle interpretowane na badaniu mammograficznym. Cięcie to nie jest wskazane dla kobiet zamierzających karmić piersią oraz tych o bardzo ciemnej otoczce.
Implant piersi może być umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym większym. Decyzja o umiejscowieniu zapada podczas konsultacji, po zbadaniu pacjentki. Np. panie bardzo szczupłe, z niedorozwojem tkanki gruczołowej, cienką skóra muszą mieć implant umieszczony pod mięśniem piersiowym.
Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Trwa on około 2 godzin. Polega na wytworzeniu kieszeni pod gruczołem lub pod mięśniem piersiowym większym, w której umieszcza się implant. Następnie rana zamykana jest za pomocą cienkich szwów chirurgicznych, usuwanych po około10 dniach. Po operacji konieczne jest ciągłe noszenie dobrze dopasowanego biustonosza przez okres około 1 miesiąca. Bardzo ważnym elementem jest samodzielny, specjalny masaż piersi oraz masowanie i natłuszczanie blizn pooperacyjnych. Powrót do pracy następuje po około 7 - 10 dniach.
Możliwe powikłania pooperacyjne to krwiak, zakażenie, przemieszczenie się implantu, przejściowe zmniejszenie czucia brodawki, przerosła blizna oraz mocny odczyn na ciało obce ( protezę) i w konsekwencji wytworzenie zaciskającej torebki wokół protezy.
Przed operacją w znieczuleniu ogólnym wymagane są następujące badania laboratoryjne:
1. grupa krwi ( najczęściej jest to wpis w dowodzie osobistym)
2. morfologia , czyli badanie określające ilość czerwonych krwinek,
białych krwinek, płytek krwi, etc
3. czas krzepniecia
4. czas krwawienia
5. poziom glukozy we krwi
6. EKG bez opisu
Badania można zrobić na miejscu.
Jeśli chodzi o specjalne badania wymagane u pacjentek decydujących się na powiększenie piersi – USG piersi lub mammografia ( kobiety po 40 roku życia ).
Przeciwskazania do zabiegu:
1. przeciwskazania do zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym
2. ciąża lub okres karmienia piersią
3. zakażenie lub ropień w organizmie
4. nieleczone nadciśnienie, cukrzyca – stany, które wpływają na
przebieg operacji i gojenie się ran
5. nie leczone lub niewłaściwie leczone choroby nowotworowe piersi
6. nierzeczywiste oczekiwania pacjentek – brak akceptacji blizn, brak
zrozumienia możliwości powikłań i brak zgody na ewentualne zabiegi
korekcyjne
7. anatomiczne lub fizjologiczne nieprawidłowości ( np. skóra po
radioterapii ) które prowadza do poważnych powikłań pooperacyjnych
8. choroby autoimmunologiczne – scleroderma, lupus ( SLE, DLE)
9. w wywiadzie – wrażliwośc na substancje obce ( silikon ) lub
nieudane operacje powiększania lub rekonstrukcji piersi za pomocą
implantów
10. stany przedrakowe piersi
Koszt zabiegu - w zaleznosci od ceny protez ( Mentor, McGhan, Eurosilikon, ) - od 8000zł.
Koszty operacji zawierają także wszystkie zmiany opatrunków, usunięcie szwów, wizyty kontrolne itd