Serdecznie zapraszam na hipoterapię i naukę jazdy konnej w miłej i przyjaznej atmosferze. Zajęcia hipoterapii trwają 30min, jazda konna trwa 45min.
HIPOTERAPIA stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, której celem jest poprawa funkcjonowania w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Obecność konia jako współterapeuty oraz wykorzystanie jego specyficznych właściwości sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna przynosząca wymierne efekty przy systematycznej pracy.
Hipoterapia prowadzona jest na zlecenie specjalisty przez wykwalifikowanego hipoterapeutę. Zajęcia prowadzone są indywidualnie i odbywają się w bezpiecznym miejscu.ZALETY HIPOTERAPII:
- hamuje przetrwałe odruchy postawy
- zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach
- normalizuje napięcia mięśniowe (wzmacnia mięśnie wiotkie, rozluźnia i rozciąga mięśnie napięte i przykurczone)
- koryguje postawy ciała
- poprawia równowagę
- zwiększa możliwości lokomocyjne
- stymuluje chód poprzez kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy
- pobudza zmysły (węchu, dotyku, wzroku, słuchu i czucia głębokiego)
- usprawnia pracę organów wewnętrznych (poprawia funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego, usprawnia pracę jelit i odporność organizmu)
- stymuluje rozwój psychoruchowy (rozwija samodzielność, zwiększa motywację, poprawia koordynację wzrokowo – ruchową, rozeznanie w schemacie własnego ciała oraz orientację w przestrzeni)
- zwiększa poczucie własnej wartości i samooceny
- rozwija relacje społeczne
WSKAZANIA DO HIPOTERAPII:
· Mózgowe Porażenia Dziecięce
· stany po urazach czaszkowo-mózgowych
· choroby mięśni
· niedosłuch
· uszkodzenie wzroku, dzieci niedowidzące i niewidome
· choroby i zaburzenia psychiczne (zaburzenia emocjonalne, upośledzenia umysłowe, niedostosowanie społeczne)
· wady postawy
· skoliozy I stopnia (do 20 stopni wg Coba)
· stany po amputacji i wady rozwojowe kończyn
· Zespół Down'a
· autyzm
· przepukliny oponowo-rdzeniowe
· opóźnienie psychoruchowe
· upośledzenia umysłowe w stopniu lekkim i średnim
· nadpobudliwość psychoruchowa
· porażenie splotu barkowego typu Erba
· stwardnienie rozsiane
· stany po udarze
· uzależnienia
· patologie społeczne
Wg Kanonów Polskiej Hipoterapii formą zajęć hipoterapeutycznych może być:
- Terapia ruchem konia. Pacjent bez wykonywania ćwiczeń poddawany jest biernie ruchom konia, który normuje nieprawidłowe napięcia mięśniowe i wycisza go.
- Terapia z koniem polegająca na wykorzystaniu emocjonalnego kontaktu z koniem. Pacjent dzięki relacjom nawiązanym ze zwierzęciem poprawia swoją komunikację ze światem zewnętrznym.
- Fizjoterapia na koniu, czyli przywracanie sprawności fizycznej poprzez odpowiednio dobraną gimnastykę leczniczą, kształtowanie prawidłowej orientacji w schemacie ciała, orientacji przestrzennej i równowagi. Jest to metoda uzupełniająca klasyczną fizjoterapię.
- Jazda konna dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia aktywność sportową osobom niepełnosprawnym, wyrabia u nich nawyk i potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu w kontakcie ze zwierzęciem i przyrodą.
- Psychopedagogiczna jazda konna, czyli zespół działań podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego. Podczas jazdy konnej i czynności z nią związanych stosowane są działania edukacyjne, pedagogiczne, elementy psychoterapii, terapii zajęciowej i logopedii.