"SONIKA" to firma oferująca szeroką gamę cyfrowych aparatów słuchowych renomowanych producentów europejskich. Naszym celem jest pomaganie ludziom słyszeć, aby mogli niezmiennie cieszyć się światem dźwięków i lepszą jakością życia. Zapraszamy do naszych placówek na terenie Stalowej Woli oraz Nowej Dęby. Zadzwoń lub przyjdź, gwarantujemy profesjonalną i fachową obsługę, profesjonalną i bezterminową opiekę nad naszymi pacjentami.
Wraz z Polskim Związkiem Głuchych organizujemy akcje bezpłatnego badania słuchu na terenie woj. podkarpackiego. Zapraszamy również na próbne darmowe przymiarki aparatów słuchowych, mające na celu zaoferowanie jak najlepszej jakości naszych produktów.
Oferujemy również pomoc w uzyskaniu dodatkowych dofinansowań ze środków różnych organizacji (niektórzy pacjenci, spełniający określone warunki mogą otrzymać aparat słuchowy bez własnego wkładu pieniężnego).
POSIADAMY REKOMENDACJĘ:
Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu
Miliony ludzi na świecie ma problemy ze słuchem. Wielu z nich podejrzewa, że coś jest nie tak, ale lekceważy ten fakt. Sytuację pogarszają liczne uprzedzenia i brak dostatecznej wiedzy na ten temat. Tymczasem technologia nowoczesnych aparatów słuchowych rozwinęła się niezwykle szybko w ciągu ostatnich lat. Pozwalają one skutecznie korygować wiele problemów ze słuchem. Jakość mowy i dźwięku jest znakomita, a łatwość obsługi coraz większa, co pozwala powrócić do poprzedniej jakości życia. Im szybciej zwrócisz się po kompetentną pomoc, tym lepiej dla wszystkich.
Około 10% wszystkich przypadków utraty słuchu można leczyć środkami medycznymi. Dzięki zastosowaniu różnych nowoczesnych i technologicznie zaawansowanych metod w pozostałych 90% przypadków można pomóc stosując aparaty słuchowe. Dla poszczególnych typów utraty słuchu opracowano różne odpowiednie modele aparatów słuchowych:
Aparaty wewnątrzuszne
Aparaty wewnątrzuszne są wykonywane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika i przeznaczone do noszenia w uchu. Są nieduże i wygodne w użyciu, umieszczone wewnątrz ucha lub przewodu słuchowego po to, by jak najwierniej naśladować naturalny proces słyszenia. Jednoczęściowe modele nie mają żadnych zewnętrznych przewodów. Blisko 80% obecnie zalecanych aparatów słuchowych należy do tych modeli. Obudowa takiego aparatu wykonana jest na podstawie wycisku z ucha. Stosuje się je do małych i średnich ubytków słuchu.
Aparaty zauszne
Aparaty zauszne łączone są z wkładką wewnątrzuszną za pomocą specjalnego wężyka, który działa jak przedłużenie kanału słuchowego. Taka wkładka jest dokładnym odzwierciedleniem kształtu ucha. Umieszcza się ją wewnątrz ucha, gdzie spełnia ona ważne funkcje akustyczne i dzięki niej transmisja dźwięku jest optymalna. Tego typu aparaty stosuje się do średnich, dużych i głębokich niedosłuchów. Dostępne są w różnych rozmiarach, projektowane w ten sposób, aby pasowały do koloru skóry czy włosów. Dodatkowym, dyskretnym a zarazem praktycznym rozwiązaniem dla osób noszących okulary jest zamontowanie aparatu na oprawce okularów.
Aparaty programowane cyfrowo i cyfrowe
Aparaty programowane cyfrowo - reprezentujące najbardziej zaawansowane obecnie technologie. Aparaty te są dostępne w wersjach wewnątrzprzewodowej, wewnątrzusznej i zausznej. Programowane cyfrowo aparaty słuchowe można dokładniej dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika niż aparaty tradycyjne, gdyż specjalista może je precyzyjnie programować, a następnie w razie potrzeby zmienić ustawienia aparatu. Niektóre komputerowe aparaty słuchowe posiadają programowaną pamięć, tak, że po naciśnięciu guzika można dopasować się do aktualnych warunków odbioru dźwięku, np. podczas zebrania, w restauracji, czy podczas samotnego spaceru w parku.
Jakość słyszenia nie zależy tylko od aparatu słuchowego, ale również od oprogramowania którym posługuje się audiolog podczas dopasowania aparatu słuchowego do danego ubytku słuchu.
Na początku trzeba dopasować aparat słuchowy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Protetyk musi poznać ubytek słuchu, stan ucha zewnętrznego, wrażliwość na hałas, tryb życia.
Następnie pobiera wycisk z zewnętrznego kanału słuchowego pacjenta, aby móc wykonać indywidualną wkładkę lub też indywidualną miarę do aparatu wewnątrzusznego.
Kolejnym etapem dopasowania aparatu jest przetestowania trzech uprzednio wybranych i zaprogramowanych aparatów słuchowych. Pacjent może sprawdzić, czy poprawiają one słyszenie, czy oferują wystarczający komfort noszenia i łatwość obsługi, czy odpowiada mu ich wygląd i kolor.
Pacjent może wziąć do domu najlepiej odpowiadający jego wymaganiom aparat, by wypróbować go w warunkach otaczających go na co dzień. Jeśli nie zmieni zdania, a aparat będzie spełniał jego oczekiwania, protetyk przeprowadzi końcowe dopasowanie. Będzie ono miało na celu jak najlepsze dostosowanie aparatu do indywidualnych potrzeb, doświadczeń jak i wrażeń słuchowych pacjenta.
Jeśli pacjent ma obustronny ubytek słuchu, zalecamy nosić dwa aparaty słuchowe. Natura wyposażyła nas w dwoje uszu, byśmy mogli lepiej zlokalizować dźwięk. Doświadczenia ludzi, którzy noszą aparaty słuchowe na obu uszach pokazują, że komfort słyszenia jest znacznie wyższy
Aparaty wewnątrzprzewodowe i wewnątrzuszne działają samodzielnie - mikrofon, wzmacniacz i głośnik znajdujące się w aparacie przekazują wzmocniony dźwięk bezpośrednio do przewodu słuchowego i narządu słuchu. Aparaty zauszne również mają mikrofon, wzmacniacz oraz głośnik, lecz przesyłają wzmocnione sygnały dźwiękowe do wkładki noszonej w uchu. Wkładka przesyła wzmocniony dźwięk do błony bębenkowej. Większość aparatów słuchowych posiada regulowaną głośność i jest zasilana małymi wymiennymi bateriami.
Cyfrowe aparaty słuchowe posiadają różnorodne cechy. Jednakże wspólnym elementem wszystkich modeli jest mikroprocesor, który umożliwia bardziej efektywną obróbkę każdego słyszanego dźwięku. Jeszcze skuteczniej wycisza niepożądane tło dźwiękowe jak i szumy oraz wzmacnia sygnał mowy, która staje się bardziej wyraźna.