Nieco zapomniany już Ernest Hemingway był przekonany, że w literaturze „prawdziwie poważny stosunek do pisania jest jedną z dwóch rzeczy absolutnie niezbędnych. Drugą, niestety, jest talent”. David Throsby, z którym rozmowa otwiera to wydanie „Niezbędnika Inteligenta Plus”, jest w tym względzie nieco bardziej optymistyczny. Twierdzi on bowiem, że „każdy człowiek rodzi się twórcą; ma naturalną skłonność do wyrażania siebie, swojej wyjątkowości”. Każdy rodzi się twórcą, ale i odbiorcą kultury zarazem. „Każdy z nas potrzebuje narracji, które opiszą mu świat. Może je opowiadać literatura, muzyka czy malarstwo”. Proponujemy zatem podróż po świecie talentów i narracji, pod hasłem „Co nowego w kulturze?”.
W pierwszej części dokonujemy przeglądu nowych prądów, zjawisk, dzieł, artystów w poszczególnych dziedzinach sztuki (wyodrębnionych mniej więcej tak, jak czynimy to od 18 lat przy okazji przyznawania Paszportów POLITYKI).
W drugiej – odnosimy się do zjawisk ogólniejszych, które mają swój wpływ także na kulturę; to przede wszystkim rewolucja cyfrowa, która zweryfikowała, miejscami dość brutalnie, pojęcia praw autorskich i samej twórczości, zmieniła charakter kontaktów z dziełem sztuki. Internet i komputer bowiem są nie tylko nośnikami, stały się potężnymi narzędziami ekspresji.
Pamiętajmy: kultura nas otacza, jesteśmy w niej, nawet bezwiednie, zanurzeni. Możemy w tym oceanie biernie się unosić, ale możemy też świadomie żeglować, odkrywać nowe lądy, wyławiać swoje perły. To wydanie „Niezbędnika” ma pełnić rolę mapy nawigacyjnej.
Czytaj Wyślij e-mail