Kurs: Język migany dla pracowników służb społecznych i administracji
Kurs: Język migowy dla pracowników służb medycznych
Czas trwania kursu – 60 godzin
Zajęcia prowadzone w trybie zaocznym w dni powszednie po południu bądź w weekendy.
Program szkolenia obejmuje szkolenia z zakresu poszerzenia wiedzy teoretycznej na temat uszkodzeń słuchu, problematyki środowiska niesłyszących, porozumiewania się w języku miganym, rehabilitacji, sytuacji niesłyszących na płaszczyźnie zawodowej. W części praktycznej celem kursu jest opanowanie umiejętności przez słuchaczy języka miganego
Liczba uczestników na kursie podstaw języka miganego nie powinna przekraczać 20 osób z uwagi na specyfikę nauczania.
Celem szkolenia jest rozwój wiedzy słuchaczy na temat uszkodzeń słuchu, ich konsekwencji w funkcjonowaniu społecznym z uwzględnieniem na tożsamość kulturową i społeczną środowiska niesłyszących, sposobami komunikowania się niesłyszących, sytuacją społeczną, formami rehabilitacji zawodowej i społecznej, a także technikami wczesnej rehabilitacji niesłyszących. Częścią praktyczną kursu jest rozszerzenie umiejętności słuchaczy w opanowaniu znaków języka migowego w systemie językowo- migowym w stopniu umożliwiającym rozumienie nieskomplikowanych wypowiedzi w tym języku.
Uzyskana na kursie wiedza i umiejętności powinny umożliwić w komunikowaniu się z osobami niesłyszącymi w sposób wystarczający na płaszczyźnie zawodowej. Opanowanie podstaw powinno przyczynić się do dalszej nauki a w konsekwencji do wypracowania u słuchaczy potrzebę podnoszenia kwalifikacji zawodowych.