Firma GARDEN-BRUK świadczy usługi takie jak:
oraz usługi brukarskie i budowlane (więcej szczegółów na pozostałych aukcjach).
O zastosowaniu drenażu budynku najlepiej pomyśleć przed rozpoczęciem budowy. Układanie go na etapie wykonywania fundamentów jest o wiele prostsze i tańsze niż instalowanie go gdy dom już istnieje. Drenaż będzie konieczny gdy planujemy budowę domu podpiwniczonego i występują następujące warunki:
⇒ wysoki poziom wód gruntowych;
⇒ usytuowanie budynku na zboczu lub w pobliżu krawędzi skarpy (woda spływająca zboczem będzie się zatrzymywać na ścianach fundamentowych i zawilgacać jej);
⇒ grunty słabo przepuszczalne takie jak gliny, piaski gliniaste (wody opadowe będą przesączać się przez warstwy naruszone w czasie wykonywania wykopu, w pobliże ścian fundamentowych budynku).
Przy wysokim poziomie wód gruntowych warto wykonać drenaż nawet gdy zamierzamy budować dom bez piwnic, ponieważ woda działa destruktywnie na fundamenty a izolacja przeciwwilgociowa może okazać się nieskuteczna.
Ponadto drenaż stosujemy zawsze gdy w istniejącym budynku zaobserwujemy wilgoć w piwnicach.
Drenaż wykonujemy na dwa sposoby:
1. wykop przy samym budynku;
2. wykop w pewnej odległości od budynku (metoda ta stosowana jest w przypadku starych budynków, gdy jest obawa o stan murów i fundamentów, aby nie spowodować poważnych uszkodzeń budynku).
Elementy składowe drenażu:
► rury drenarskie - ich zadaniem jest przyjęcie wody zgromadzonej w gruncie. W drenażu budynku układa się je na poziomie ławy fundamentowej ze spadkiem 0,5% w kierunku odbiornika wody;
► studnie kontrolne - są usytuowane w miejscach gdzie rury drenarskie zmieniają kierunek. Umożliwiają okresowe czyszczenie drenażu. W osadniku, w który są wyposażone, osadza się piasek niesiony przez przypadek przepływającą rurami drenarskimi wodę;
► obsypka filtracyjna - rury drenarskie muszą być na całej długości otoczone 20-centymetrową obsypką filtracyjną np. z płukanego grubego żwiru, płukanego tłucznia ceglanego frakcji 8-16 mm, żużlu granulowanego lub keramzytu. Ułatwia ona przenikanie wody gruntowej do rur drenarskich , jednocześnie zapobiegając zatykaniu się otworów w rurach drenarskich gruntem rodzimym. W celu dodatkowego zabezpieczenia układu przed zamuleniem gruntem rodzimym, np. przy występowaniu gruntów gliniastych lub pylastych, zaleca się zastosowanie rur drenarskich z filtrem z włókna kokosowego lub z filtrem z geowłókniny. Innym rozwiązaniem jest ułożenie geowółkniny wokół obsypki filtracyjnej, tak aby oddzielić ją od gruntu rodzimego. Geowłóknina jest materiałem przepuszczającym wodę i jednocześnie zatrzymującym cząstki gruntu.