Profesjonalni eksperci
Nasz zespół ekspertów oferuje szeroki zakres usług doradczych i konsultingowych. Posiadamy bogate i różnorodne doświadczenia w zakresie oferowanych przez nas usług. Jesteśmy wiarygodnym partnerem wielu banków i innych instytucji finansowych, urzędów gmin, urzędów skarbowych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych.
Zakres usług
- doradztwo inwestycyjne i analizy opłacalności
- analizy rynkowe i marketingowe
- analiza i wycena wartości niematerialnych
- wycena obiektów zabytkowych
- szacowanie wartości majątku i przedsiębiorstw
- badania i wycena potencjału rozwojowego
- przygotowanie dokumentacji do uwłaszczenia i prywatyzacji
Nasz bank informacji o cenach i transakcjach obejmuje całą Polskę.
Obserwujemy i analizujemy biznesowe przedsięwzięcia w całym kraju.
Wycena nieruchomości
Istota wyceny nieruchomości sprowadza się do określenia jej wartości w jednym z trzech podejść, przedstawionych poniżej:
Podejście porównawcze
Polega na porównywaniu przez analogię cech stanowiących o wartości szacowanej nieruchomości w odniesieniu do innych podobnych nieruchomości, których ceny transakcyjne są znane.
Podejście kosztowe
Wynika z kosztów odtworzenia repliki lub zastąpienia rozpatrywanej zabudowy, włącznie z kosztami jej projektu i nadzoru, z jednoczesnym uwzględnieniem jej zużycia technicznego i funkcjonalnego.
Podejście dochodowe
Uzasadnia wartość rynkową aktualnymi lub potencjalnymi dochodami z działalności gospodarczej związanej z daną nieruchomością. W podejściu tym stosuje się metodę inwestycyjną lub metodę zysków. Metody podstawowe mają ograniczone zastosowanie, zwłaszcza w przypadku występowania potencjału rozwojowego. Metoda pozostałościowa, która stanowi kombinację trzech wyżej wymienionych podstawowych podejść uwzględnia również szczególne inwestorskie możliwości i planowaną działalność.
Wycena przedsiębiorstw
Eksperci ekonomiczni i majątkowi posługują się najczęściej poniżej wymienionymi metodami:
Metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych
Opiera się ona na założeniu, że korzyści finansowe, jakie właścicielom ma przynieść rozpatrywane przedsiębiorstwo, stanowi suma dwóch podstawowych wartości:
DCF - zaktualizowanej wartości przepływów pieniężnych z działalności firmy w założonym okresie w przyszłości,
RV - zaktualizowana wartość rezydualna, czyli wartość przedsiębiorstwa na koniec okresu sporządzonej projekcji przepływów pieniężnych.
Metoda upłynnienia
Podstawą tej metody jest wyznaczenie sumarycznej wartości rynkowej określonych składników majątku z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości ich zbycia. Może być ona stosowana również w tych przypadkach, gdy nie ma popytu na rynku na dany środek trwały i w konsekwencji ma on małe szanse, by być sprzedanym.
Wartość księgowa
Jest określona jako suma wartości rejestrowanych środków trwałych netto oraz środków obrotowych finansowanych ze środków własnych, według aktualnych zapisów w bilansie przedsiębiorstwa z jednoczesnym uwzględnieniem jego pasywów obcych, zaciągniętych kredytów oraz różnego rodzaju zobowiązań.Na podstawie rynkowych analiz stosuje się korekty do poziomu wartości skorygowanej, co w wyniku daje realniejszy poziom wartości.