Szkolenie wynosi: 245 godzin dydaktycznych, w tym:
Szkolenie przeznaczone jest dla osób chcących podjąć pracę w charakterze pracownika ochrony fizycznej osób i mienia na stanowiskach wymagających posiadania licencji pierwszego stopnia, tj.:
- 134 godziny zajęć teoretycznych;
- 111 godzin zajęć praktycznych.
Procedura uzyskania licencji pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia:Wymagania od kandydatów:
- członków specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
- członków zespołów konwojujących wartości pieniężne oraz inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne,
- pracowników ochrony wykonujących bezpośrednio czynności związane z ochroną osób,
- osób nadzorujących i kontrolujących pracę pracowników ochrony fizycznej nieposiadających licencji,
- pracowników ochrony mających prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej,
- pracowników ochrony wykonujących zadania na obszarach, w obiektach i urządzeniach podlegających obowiązkowej ochronie.
- Obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz biegła znajomość języka polskiego.
- Ukończone 21 lat.
- Ukończona szkoła podstawowa.
- Pełna zdolność do czynności prawnych.
- Niekaralność prawomocnym orzeczeniem za przestępstwo umyślne (kandydat oświadcza, że nie był karany za przestępstwo umyślne, weryfikację przeprowadza Policja przed wydaniem licencji).
- Uregulowany stosunek do służby wojskowej.
- Odbycie badania lekarskiego i psychologicznego oraz uzyskanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego fizyczną i psychiczną zdolność do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej pierwszego stopnia (koszt badań 350,00 złotych).
Badanie psychologiczne obejmuje w szczególności ocenę poziomu umysłowego, ocenę osobowości z uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych oraz ocenę poziomu dojrzałości społecznej. Badanie lekarskie obejmuje:
- badanie ogólne stanu zdrowia, obejmujące w szczególności ocenę układu krążenia i oddechowego oraz ocenę narządu ruchu,
- badania specjalistyczne: okulistyczne, otolaryngologiczne, psychiatryczne i neurologiczne,
- inne badania specjalistyczne i badania pomocnicze zlecone przez lekarza przeprowadzającego badanie ogólne stanu zdrowia.
Ukończenie z wynikiem pozytywnym przedmiotowego szkolenia. Ukończenie z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego. Wniesienie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie po zdanym egzaminie państwowym opłaty skarbowej za wydanie licencji (w kwocie 308,00 złotych) na podstawie § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia 22 lipca 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłat za wydanie licencji pracownika ochrony (Dz. U. Nr 98, poz.627).