Na przestrzeni wieków człowiek ozdabiał ciało, zmieniał swój wygląd na wiele sposobów. Bodypiercing należy do jednej z najstarszych technik zdobienia ciała w dziejach ludzkości. Kolczykowanie występowało w wielu różnych kulturach na całym świecie. W starożytnym Egipcie członkowie rodów faraonów przekłuwali pępki, wiążąc to ze swym boskim pochodzeniem.
Dla starożytnych rzymian przekłute uszy były świadectwem bogactwa i luksusu. Rzymscy wojownicy, aby zademonstrować swoje męstwo, przebijali własne sutki.
U plemion Ameryki Południowej powszechne było przekłuwanie dolnej wargi. Na południu Afryki do dziś przekłuwa się i naciąga dolną wargę. Tamtejsi kapłani traktowali przekłuty język jako przywilej umożliwiający kontakt z duchami. Dla niektórych plemion afrykańskich wielkość dziurki w uchu decyduje o statusie społecznym.
Z biegiem czasu bodypiercing (przekłuwanie i kolczykowanie ciała) stał się coraz bardzie popularny w Europie. Często był utożsamiany z określonymi grupami społecznymi. Dziś jednak przekracza bariery i staje się niesłychanie popularny. Moda na przekłuwanie, kolczykowanie ciała w celu zawieszenia biżuterii, powoduje, że coraz więcej osób, niezależnie od wieku, decyduje się na taką technikę ozdobienia nosa, ucha, wargi, czy pępka i wszystkich innych miejsc.
Współpracujemy z profesjonalną firmą WILDCAT - Wyślij e-mail Dysponujemy katalogiem.
Ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji przekłutego miejsca:
1. Należy dbać o higienę okolic przekłutego miejsca.
2. Nie należy wyciągać ozdoby, kolczyka podczas gojenia.
3. Przekłuwanie miejsca należy oczyszczać, najlepiej trzy razy dziennie.
4. Unikanie kąpieli w basenach, stawach, jeziorach w celu niedopuszczenia do zanieczyszczenia kanału przekłucia.
5. Przekłuwanie wymaga noszenia ubrań wygodnych, nie obcisłych, czystych.
6. Dbałość o zdrową dietę, bogatą w witaminy w okresie gojenia się rany.
7. Zdrowy tryb życia w celu przyśpieszenia gojenia się rany.
8. Okresowe dokręcanie kulek aby zapobiec zgubieniu kolczyka.