W skład Zespołu Państowych Szkół Artystycznych wchodzą:
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia i Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna.
Zespołem szkół kieruje mgr Justyna Jasiorkowska, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydziału Pedagogiki
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia jest szkołą, której patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła prowadzi edukację w dwóch działach:
1. dziecięcy (6 lat)
2. młodzieżowy (4 lata).
Szkoła prowadzi naukę na następujących instrumentach: fortepian, skrzypce, wiolonczela, gitara, akordeon flet, klarnet, saksofon, trąbka.
Każdy uczeń realizuje program zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury na wybranym instrumencie, uczęszcza na zajęcia z rytmiki, kształcenia słuchu, teorii muzyki z literaturą muzyczną, a także - chóru lub zespołów instrumentalnych.
Wszystkie lekcje odbywają się 2 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych.
Nauka w szkole jest bezpłatna. Pobierana jest tylko symboliczna opłata miesięczna w wys.30 zł. na Fundusz Pomocy Szkole. Absolwenci Szkoły Muzycznej mogą ubiegać się o przyjęcie (po zdaniu egzaminu) do szkół muzycznych II stopnia. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Zakopanem obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia swego istnienia.
Szkoła prowadzi Filię w Poroninie.
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna jest szkołą 9-letnią realizującą rozszerzony program ogólnokształcący Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz program szkoły muzycznej poszerzony o autorskie programy przedmiotów artystycznych takich jak plastykę z wiedzą o sztuce, literatura, dziennikarstwo, teatr, balet, taniec, film. Dodatkowo w szkole wykładane są: wiedza o regionie Podtatrza i Tatr, obsługa komputerów i urządzeń multimedialnych, wiedza o folklorze i elementy etnografii i inne. W stosunku do podstawowych szkół ogólnokształcących znacznie rozszerzony jest program nauczania języków obcych. Nauka języka angielskiego prowadzona jest od klasy I do IX, a w klasie III wprowadza się do wyboru drugi język zachodni: niemiecki lub francuski. Poszerzony jest również program wychowania fizycznego (narty, łyżwy, rolki, baseball, rowery, turystyka górska).
Klasy liczą od 8 do 18 uczniów. Zajęcia odbywają się od godz. 8oo do godz. 16.30 w dwóch budynkach szkoły, a często w muzeach i galeriach zakopiańskich.
W szkole nie ma dzwonków, lekcje prowadzone są blokami programowymi, tworzone są niezbędne korelacje między przedmiotami. Plenery artystyczne organizowane są co najmniej dwa razy do roku w Polsce, na Słowacji i w głównych centrach kultury europejskiej (Paryż, Włochy, Grecja).
Szkoła jest wyposażona w pracownię komputerową, prowadzone są również zajęcia przy pomocy innych środków audiowizualnych. Szkoła ma stałą łączność z Internetem, posiada własną stronę WWW. Dzieci wydają miesięcznik informacyjny „Takt” oraz „Kwartalnik Literacki”. Nauczyciele mają studia wyższe i najwyższe kwalifikacje zawodowe. Przedmioty fakultatywne prowadzone są przez profesjonalnych artystów, literatów, aktorów, etnografów itp.
Kwalifikacje wstępne kandydatów do szkoły przeprowadzane są po kursie przygotowawczym. Przydatność dziecka, ubiegającego się o przyjęcie do POSA pod względem muzycznym bada komisja przy Państwowej Szkole Muzycznej im. M.Karłowicza.
Szkoła prowadzona jest wspólnym wysiłkiem finansowym Ministerstwa Kultury, rodziców i prywatnych sponsorów. Przy szkole działa Rada Naukowa powołana przy Katedrze Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego oraz ogólnopolskie Towarzystwo Edukacji Artystycznej, patronujące głównie najbardziej nowoczesnym formom nauczania stosowanym w szkole.
Zajcia szkolne prowadzone są w dwóch budynkach (stanowiących własność Skarbu Państwa) w atrakcyjnym miejscu Zakopanego, koło Równi Krupowej (piękny widok na Tatry!). Jeden to stosunkowo nowoczesny, wzniesiony w latach 70-tych gmach Państwowej Szkoły Muzycznej im. M.Karłowicza, drugi to położona na skraju Równi Krupowej willa, wybudowana w latach 20-tych dla słynnej śpiewaczki, Janiny Korolewicz-Waydowej, zwana "Biały Dom".
Obecnie szkoła jest rozbudowywana z funduszy Ministerstwa Kultury.
Założycielką i dyrektorką szkoły do 2005 r była mgr Lidia Długołęcka-Pinkwart - pedagog, pianistka, kompozytorka i pisarka, urodzona w Zakopanem, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Była ona także dyrektorką Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.
Nasza szkoła została założona w 1992 r. jako Państwowa Podstawowa Szkoła Artystyczna. Powstała przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. M.Karłowicza, w 1996 r. stała się placówką samodzielną, która weszła (wraz z PSM im. Karłowicza) w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych. W 1999 r. dołączono do niej klasy gimnazjalne, tworząc 9-klasową Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną. Finansowana jest ona z budżetu Ministerstwa Kultury, dodatkowe fundusze na utrzymanie jej na odpowiednim poziomie pochodzą od rodziców i prywatnych sponsorów, a także od Towarzystwa Edukacji Artystycznej. Od 1996 r. Szkoła ściśle współpracuje z naukowcami z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to pierwsza tego typu szkoła w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.
Program
Państwowej Ogólnokształcącej
Szkoły Artystycznej
w Zakopanem
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i jest jedyną taką placówką w Polsce. Działa w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum, łącząc w harmonijny sposób nauczanie przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących. Poza zestawem przedmiotów, jakie istnieją w każdej szkole, dzieci uczą się tu gry na instrumentach oraz wiedzy o muzyce, grają w zespołach kameralnych i orkiestrze, mają zajęcia taneczne i rytmiczne, teatralne, plastyczne, literackie i dziennikarskie. W znacznie większym zakresie niż w innych szkołach uczą się obsługi komputerów i środków audiowizualnych, mają także więcej zajęć językowych. W szkole realizowany jest autorski program wiedzy o regionie i o Europie.
Klasy liczą nie więcej niż 18 osób. Szkoła mieści się w dwóch budynkach przy ul. Sienkiewicza, na obrzeżu Równi Krupowej, z pięknym widokiem na Tatry. W szkole są dwie pracownie komputerowe, pracownia plastyczna, pracownia literacko-filmowa, biblioteka, nutoteka, wypożyczalnia instrumentów muzycznych, kilkanaście sal do nauki muzyki, sala koncertowa, sala baletowa, jest także świetlica, gabinet lekarski, stołówka, boisko i ogród. Dzieci pozostają pod fachową opieką od godz. 8 do 16.
Program szkoły podstawowej
Klasy 1-3. Kształcenie zintegrowane, język angielski, język francuski lub niemiecki (od klasy 3, do wyboru), teatr, wiedza o regionie, wiedza o muzyce, pływanie, sporty obronne, dziennikarstwo, obsługa komputerów, plastyka, religia, nauka gry na instrumentach, zajęcia muzyczne, taniec, śpiew. Zajęcia lekcyjne od godz. 8 do 14.30, potem możliwość skorzystania ze świetlicy.
Klasy 4-6. Język polski, język angielski, język francuski/niemiecki, matematyka, historia, przyroda, informatyka, wychowanie fizyczne, kształcenie słuchu, teatr, religia, nauka gry na instrumentach, taniec, pływanie, dziennikarstwo, warsztaty literackie, zespoły instrumentalne, audycje muzyczne, wiedza o regionie - folklor góralski (kl. IV), wiedza o regionie - etnografia (kl. V), wiedza o regionie - turystyka (kl. VI), plastyka z wiedzą o sztuce, wychowanie fizyczne, godzina wychowawcza. Zajęcia lekcyjne od 8 do 16.
Program gimnazjum
W gimnazjum zajęcia dzielą się na ogólne, obowiązujące wszystkich uczniów i fakultatywne, zależne od wybranego wydziału: literackiego, muzycznego lub plastycznego.
Zajęcia ogólne: Język polski, język angielski, język francuski/niemiecki, religia, matematyka, fizyka, chemia, geografia, historia, informatyka, biologia, wychowanie fizyczne, wiedza o regionie, wiedza o społeczeństwie, wiedza o Europie, teatr, historia sztuki, historia muzyki, historia literatury, godzina wychowawcza.
Wydział literacki: warsztaty literackie, warsztaty dziennikarskie, zajęcia teatralne, filmoznawstwo.
Wydział muzyczny: nauka gry na instrumentach, zespoły muzyczne, kształcenie słuchu, literatura muzyczna.
Wydział plastyczny: rysunek i malarstwo, formy użytkowe, projektowanie komputerowe, projektowanie graficzne, fotografika.
Każdy z uczniów wybiera główny wydział, natomiast za zgodą kierownictwa szkoły może w miarę możliwości czasowych uczęszczać również na inne zajęcia fakultatywne.
Plenery
W szkole organizowane są plenery artystyczne - w pierwszej połowie września w kraju, dla uczniów klas II-IX (obowiązkowe, o charakterze "zielonej szkoły", przeważnie nad Bałtykiem), na przełomie kwietnia i maja zagraniczne (Francja, Włochy, Grecja, Hiszpania - zalecane, dla uczniów klas VI-IX) oraz w maju dla uczniów klas I-III (obowiązkowe, Tatry Polskie i Słowackie). Szkoła prowadzi współpracę europejską z partnerami na Słowacji, w Austrii, a także w miarę możliwości - w innych krajach UE.
SKŁADKI NA RADĘ RODZICÓW NALEŻY WPŁACAĆ DO 10 KAŻDEGO MIESIĄCA NA KONTO NR:
POK BP Wyślij e-mail
Na zebraniu ogólnym Rodziców naszej szkoły POSA,które odbyło się dnia 30.08.2006 r.przy 60 % frekwencji ustalono że:
- Darowizna za wrzesień będzie wynosiła 100,00 pln
- Darowizna za październik oraz następne miesiace aż do czerwca 2007 r. będzie wynosiła za pierwsze dziecko 170,00 pln a następne po 150,00 pln.
Przy wpłacie darowizny w banku bardzo prosimy o wpisywanie za jaki miesiąc jest to wpłata oraz imię i nazwisko dziecka.