MEZOTERAPIA
Mezoterapia to metoda wykorzystywana od lat w medycynie do leczenia rozmaitych schorzeń skóry, polegająca na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych.
Mezoterapia jest niechirurgiczną metoda stosowaną dla regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnego preparatu poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej. Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów. Mezoterapia to metoda bezpieczna a zarazem bardzo skuteczna. Wymaga wielu wizyt w gabinecie (na początek 4-6 zabiegów, co około 2 tygodnie), ale po kilku miesiącach efekty są zaskakujące. Mezoterapię zastosować można praktycznie w każdym przypadku, wskazaniem do tej formy terapii jest uogólnione starzenie się skóry lub tylko przejściowe pogorszenie jej kondycji, wypadanie włosów, cellulit, rozstępy, blizny… obszar działania zależy jedynie od dostępności leków. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulęgają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
Wskazania do mezoterapii:
• zwiotczenie skóry
• profilaktyka przeciwzmarszczkowa
• zapobieganie wypadaniu włosów
• cellulit (uda, brzuch, pośladki)
• rozstępy
Częstotliwość zabiegów:
Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się kolejnym zabiegom co 10-14 dni przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na 1-3 miesiące dla podtrzymania efektu.
Przygotowanie do mezoterapii:
• tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),
• 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić aspirynę,
• bezpośrednio przed zabiegiem skórę poddawaną zabiegowi można posmarować kremem o działaniu znieczulającym (np. EMLA) - należy ustalić to indywidualnie z lekarzem w trakcie konsultacji;
• zabiegi najlepiej przeprowadzać zimą lub wczesną wiosną - słońce może spowodować przebarwienia w miejscu iniekcji.
W trakcie zabiegu:
• ból podczas wstrzyknięć - można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)
• rumień, obrzęk - występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
• bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach
• siniaki, krwiaki - ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);
W razie tendencji do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy - czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem.
Przeciwwskazania do mezoterapii:
• alergia
• ciąża, okres karmienia piersią
• cukrzyca (niewyrównana)
• stany zapalne na skórze, opryszczka
• choroba nowotworowa
• stosowanie leków przeciwzakrzepowych
Mezoterapia w odmładzaniu skóry:
Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry takich jak zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
Mezoterapia w leczeniu łysienia:
Jednym z najczęstszych wskazań do mezoterapii są choroby włosów, w których dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów.
CELLULIT
Cellulit stanowi produkt zdegradowanej tkanki tłuszczowej, która często zawiera również wodę. Zaburzenie to ma swoją przyczynę w jednym lub kilku czynnikach, na przykład złym krążeniu tętniczym lub żylnym, zaburzeniach hormonalnych problemach z drenażem limfatycznym. Przyczyną powstania cellulitu jest nadmierna ilość tłuszczu zgromadzonego w adipocytach. Na skutek intensywnego obciążenia lipidami, adipocyty pęcznieją, stają się hipertroficzne, czasami w znacznym stopniu. Ucisk wywierany przez nagromadzony tłuszcz na naczynia krwionośne i limfatyczne powoduje pogorszenie drenażu wody i zatrzymywanie toksyn w tkankach. Spowodowany tym obrzęk i degeneracja włókien tkanki łącznej powodują, że skóra pokrywa się typowymi nieregularnymi punktami, co określa się również jako „skórka pomarańczowa”
Mezoterapia umożliwia likwidację skupisk tłuszczu w miejscach, na które nie oddziałuje dieta, takich jak brzuch, uda, biodra, pośladki. W zależności od stadium nasilenia cellulitu można zastosować preparat stosowany w injekcjach lipolizy – fosfatydylocholinę.