Zajmujemy się wycinaniem drzew przy pomocy metod alpinistycznych oraz z wykorzystaniem podnośnika koszowego.
Metoda alpinistyczna najczęściej wykorzystywana jest w miejscach gdzie podnośnik nie może podjechać lub obiekty znajdujące się pod drzewem lub w zasięgu jego upadku mogą ulec zniszczeniu. Przycinanie lub wycinanie drzew przy pomocy tej metody jest bardzo skuteczną formą.
Przycinanie drzew z podnośnika jest szybszą ale i bardziej ograniczoną metodą. Jeżeli teren na którym stoi drzewo nie wymaga zabezpieczenia w takiej sytuacji można wykorzystać podnośnik.
Przycinanie drzew możemy podzielić na dwa rodzaje:
1) Przycinanie drzew wizualne
Ma na celu poprawienia wyglądu drzewa oraz zniwelowanie możliwości niepożądanego ułamania się np. gałęzi.
2) Przycinanie drzew ze względu na ich owocowanie.
Nadmierny wzrost drzewa może spowodować, że liczba owoców drastycznie się na nim zmniejszy
Dla czego przycinać drzewa?
Drzewa należy przycinać z kilu powodów, jednym z nich jest wielkość owocowania. Drzewo które zostanie w odpowiedni sposób przycięte skoncentruje wszystkie swoje siły witalne na wysypie owoców.
Zachowanie odpowiedniego kształtu korony, świeże pędy które zostaną przycięte nie spowodują obumarcia drzewa na ich miejscu wyrosną nowe twardsze i bardziej wytrzymałe.
Przycinanie drze owocowych możemy wykonywać w dwóch terminach :
-Przycinanie zimowe, rozpoczyna się od lutego oczywiście jeżeli mamy pewność, że silne mrozy już minęły do kwietnia. W tym okresie możemy przycinać jabłonie i grusze, gdyż są najbardziej odporne na niskie temperatury, zdecydowanie później można przycinać takie gatunki jak : śliwy, nektaryny, brzoskwinie i morele. Cięcie w okresie zimowych zdecydowanie przeznaczone jest dla młodych drzew starsze bowiem mogą ulec po takim zabiegu infekcji.
-Przycinanie letnie, w tym terminie przycinamy takie drzewa jak : wiśnie czy czereśnie, które są bardzo podatne na choroby.
Przycinanie drzew takich jak Brzozy, Dęby, Sosny i inne może być wykonywane w dowolnym terminie ale oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku czyli nie przy temperaturze -10 stopni Celsjusza, chyba że gałąź lub całe drzewo zagraża życiu czy zdrowiu człowieka.