Papieski Wydział Teologiczny jest uczelnią jednowydziałową. Posiada prawo nadawania stopni magistra teologii, doktora nauk teologicznych i doktora habilitowanego nauk teologicznych. Od 6 VI 2001 roku PWT otrzymał status uczelni członkowskiej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), a w grudniu 2001 roku pozytywnie zakończył procedurę akredytacyjną dla kierunku teologia pod nadzorem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej z UAM w Poznaniu. Certyfikat potwierdzający akademicką jakość kształcenia przyznano na lata 2000-2007.
Na Wydziale jest jeden kierunek studiów - teologia. W ramach dotychczasowego kierunku - teologia - prowadzone są sześcioletnie i pięcioletnie studia stacjonarne magisterskie: w cyklu A (specjalność kapłańska - sześcioletnie) i w cyklu B (specjalność katechetyczno-pastoralna - pięcioletnie) oraz pięcioletnie studia magisterskie zaoczne (dla świeckich i osób konsekrowanych), trzyletnie Studia Podyplomowe tzw. Licencjat Rzymski, poprzedzające dwuletnie Studia Doktoranckie. Wydział prowadzi także Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie, Podyplomowe Studia Dziennikarskie, Podyplomowe Studia Zarządzania w Oświacie, Podyplomowe Studia Teologii dla Absolwentów innych kierunków, Podyplomowe Studia Teologii Życia Konsekrowanego, Podyplomowe Studia Biblijne oraz Podyplomowe Studium Wikariuszowskie i Studium Proboszczowskie.
6-letnie dzienne studia filozoficzno-teologiczne. Uzyskane kwalifikacje - magister teologii. Studia łączą się z formacją duchową i duszpasterską, którą prowadzi Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu. W oparciu o specjalną umowę i statut alumni MWSD we Wrocławiu są równocześnie studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne Archidiecezji Wrocławskiej jest uczelnią kościelną i zachowuje osobowość prawną i własny zarząd.
Podobne umowy o afiliacji łączą PWT z Wyższym Seminarium Duchownum Diecezji Legnickiej, Wyższym Seminarium Duchownum Diecezji Świdnickiej, Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów we Wrocławiu i Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. W PWT studiują również klerycy Misjonarzy Klaretynów i Księży Sercanów. W wymienionych seminariach zajęcia prowadzą niektórzy nauczyciele akademiccy PWT we Wrocławiu, a ponadto każde z afiliowanych seminariów zatrudnia własnych pracowników naukowo-dydaktycznych.
5-letnie dzienne studia filozoficzno-teologiczne dla osób świeckich, członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Podstawowym celem studiów teologicznych w cyklu B jest przygotowanie przyszłych teologów świeckich do pracy katechetycznej w szkole, jak również pastoralnych zadań w parafii, specjalistycznych poradniach i grupach podstawowych wspólnoty eklezjalnej Ludu Bożego oraz świata. Program studiów przewiduje w pierwszej fazie zdobycie formacji i przygotowania filozoficznego, które stanowi fundament dla podjęcia studiów teologicznych. W ich strukturze zawierają się przedmioty biblijne, wielopłaszczyznowy wykład doktryny i moralności chrześcijańskiej, prawo kanoniczne i konkordatowe, a ponadto szczegółowe gałęzie teologii praktycznej, w której skład wchodzi m.in. teologia pastoralna, liturgika, dydaktyka katolicka, katechetyka. Absolwenci po przedstawieniu pracy oraz po złożeniu egzaminu ex universa theologia i egzaminu magisterskiego, otrzymują stopień magistra teologii.
5-letnie studia zaoczne jednorodne, tzn. bez możliwości uzyskania po 3 latach licencjatu zawodowego z teologii. Absolwenci po przedstawieniu pracy oraz po złożeniu egzaminu ex universa theologia i egzaminu magisterskiego, otrzymują stopień magistra teologii. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w każdą sobotę roku akademickiego. Inauguracja zajęć od pierwszej soboty października.
Są to studia specjalistyczne dla osób, które posiadają już dyplom magistra teologii. W PWT studia doktoranckie obejmują dwa etapy: pierwszy to trzyletnie studia podyplomowe i zdobycie kanonicznego stopnia licencjata z teologii, natomiast drugi etap stanowi dwuletnie studium doktoranckie.
Dwuletnie studia teologii dla absolwentów innych kierunków studiów wyższych magisterskich. Nabór co dwa lata.
Dwuletnie studia dla absolwentów studiów wyższych.
Dwuletnie (4 semestry) studia, które przygotowują specjalistów (nauczycieli, katechetów, personel psychologiczny i medyczny) do pracy w poradniach rodzinnych, powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz do prowadzenia zajęć w szkołach z dziećmi, młodzieżą i rodzicami z zakresu wychowania prorodzinnego.
Dwusemestralne (210 godz.) studia podyplomowe dla ubiegających się o stanowiska kierownicze (głównie w placówkach oświatowych i samorządowych) oraz służące optymalizacji pracy na zajmowanych stanowiskach kierowniczych. Przygotowują do pełnienia funkcji personalnych w każdej firmie, a szczególnie w dziedzinie oświaty.
Dwuletnie studia przeznaczone dla absolwentów wyższych uczelni lub studentów, którzy ukończyli co najmniej 3 lata studiów. Nabór co dwa lata.
Dwuletnie (cztery semestry) studia, których celem jest dalsza formacja intelektualna osób konsekrowanych w zakresie teologii życia konsekrowanego.
■ Logo PWT
Logo uczelni zawiera dwa skrzyżowane klucze i tiarę. Symbole te, będące znakiem urzędu biskupa Rzymu, wyrażają papieski status wydziału, wyrażony także w jego nazwie.
Klucze nawiązują do słów Chrystusa Pana skierowanych do św. Piotra „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 18-19). Wypowiedź ta wyraża szczególną pozycję i władzę Piotra oraz jego następców (papieży, czyli biskupów Rzymu) w Kościele Chrystusowym.
Tiara jest tradycyjnym nakryciem głowy papieża, używanym w uroczystych wystąpieniach do 1965 r. (Obecnie papieże jako uroczystego nakrycia głowy używają mitry biskupiej). Widnieją na niej trzy korony, symbolizujące Trójcę Świętą i potrójną władzę biskupa Rzymu. Tiara symbolicznie powiązana z kluczami oznacza nieprzerwaną sukcesję władzy apostolskiej od św. Piotra aż do aktualnego Papieża Benedykta XVI.
■ Sztandar PWT