Akademia Zdrowia i Urody
Metody i zabiegi stosowane w gabinecie terapii indywidualnej oraz masażu:
Terapia McKenzi - metoda diagnostyczno-terapeutyczna całego kręgosłupa, powstała w 1953 r. w Nowej Zelandii, mająca na celu likwidację bólu oraz przyczyny uszkodzenia powstałych na skutek zmian dyskopatycznych, zespołu funkcjonalnego oraz posturalnego. Przykładowe spektrum działania terapii:
bóle krzyża
bóle krzyża promieniujące od kończyny dolnej
bóle opasające klatki piersiowej
bóle i zawroty głowy
bóle odcinka szyjnego, promieniujące do kończyny górnej
korekcja postawy ciała
profesjonalny instruktaż - samodzielna terapia pacjenta
Terapia Manualna [szkoła niemiecka] - jest koncepcją badania i leczenia, zajmująca się odnawianiem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. W wyniku prowokacji określonych tkanek bezpośrednio w badaniu odnajdujemy zburzone struktury, aktualizujemy stopień ich uszkodzenia oraz odnajdujemy szczegóły przyczyn dolegliwości. "TM" zasadniczo może być stosowana we wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu. Niektórymi ze wskazań do zastosowania "TM" to ograniczenia ruchomości, ból albo zmniejszona zdolność do przejęcia odciążenia.
Poizometryczna relaksacja mięśni - jest to specjalistyczna technika manualna (wykonywana poprzez odpowiednie pozycje złożeniowe oraz chwyty terapeuty), mająca na celu maksymalne rozciągnięcie oraz rozluźnienie mięśni. Szczególnie przydatna w chwili dużego spięcia po treningowego oraz w sytuacjach bolesnego skurczu, powstałego na skutek nagłego bądź dużego obciążenia
Masaż - jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych oraz wewnętrznych objawów chorobowych, a i w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Składa się z wielu wpływów wykonywanych po sobie w odpowiedniej kolejności (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracje, roztrząsania, wałkowania), których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom oraz rozluźnienie spiętych i obolałych po intensywnym treningu mięśni.
Rodzaje masażu:
klasyczny - z wykorzystaniem odpowiednich technik
relaksacyjny - rozluźniający
leczniczy - w określonych jednostkach chorobowych
punktowy - z wykorzystaniem ucisków na tzw. Punkty spustowe mięśnia
poprzeczny - pobudzający mięśnie po długotrwałym unieruchomieniu (gips, szyna, itp.)
sportowy - przygotowujący do treningu, rozluźniający spięte mięśnie