Co to jest kosmetoginekologia?
Z inicjatywy kilku lekarzy, którzy mieli za sobą wieloletnie doświadczenie w mało inwazyjnej ginekologii operacyjnej jak i ogromne poczucie estetyki, powstało w styczniu 2004 roku w Stanach Zjednoczonych Międzynarodowe Towarzystwo Kosmetoginekologii. Skupia ono po dwóch latach istnienia lekarzy ginekologów z całego świata. Działalność Towarzystwa polega między innymi na organizowaniu szkoleń i konferencji oraz prowadzeniu wymiany naukowej pomiędzy szpitalami celem poprawy jakości świadczonych usług medycznych w dziedzinie medycyny, która z racji na obszar swojego zainteresowania budzi różne, często skrajne emocje wśród lekarzy i pacjentek.
Dbałość o wygląd zewnętrzny jest domeną kobiet w każdym wieku i jest zjawiskiem powszechnym w wielu krajach. Polki z pewnością zajmują w tym rankingu wysoka pozycję. Wiedzą bowiem, iż od dobrego wizerunku zależy możliwość osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym. Już nie tylko dobrze wyglądające włosy, twarz, szyja, ręce, dłonie i nogi, ale i piersi, brzuch a także pośladki można poddać zabiegom poprawiającym ich wygląd i funkcję.
Wraz ze wzrostem świadomości popartej rzetelną wiedzą, rosną oczekiwania pacjentek w stosunku do lekarzy wszystkich specjalności. Ginekolodzy nie są tu wyjątkiem. Coraz częściej zgłaszają się do nich kobiety chcące poprawić jakość współżycia, która uległa pogorszeniu po licznych i ciężkich porodach. Kolejnym powodem wizyt u ginekologów są bolesne blizny pochwy i krocza, zwężenia lub znaczne poszerzania pochwy, obniżenia pęcherza moczowego i odbytnicy, czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. To właśnie te patologie mają często bezpośredni związek z odbytymi porodami i mogą być chirurgicznie skorygowane. Jeszcze kilka lat temu do rzadkości należały zabiegi perineoplastyki (plastyki krocza), vaginoplastyki (plastyki pochwy), hymenoplastyki (odtwarzania błony dziewiczej) i hymentomii (nacięcia niepodatnej błony dziewiczej), labioplastyki (pomniejszenia nienaturalnie przerośniętych warg sromowych mniejszych lub powiększenia nierozwiniętych warg sromowych większych), czy liporedukcji (pomniejszenia depozytów tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego, ud i brzucha). Dziś w niektórych krajach powstają kliniki zajmujące się wyłącznie poprawą wyglądu i funkcjonowania zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych kobiet.
Dziś też nie powinna wprawiać w zakłopotanie ani lekarzy ani pacjentki dyskusja na temat niekorzystnych zmian, jakie zaszły w narządzie rodnym kobiety w związku z odbytymi porodami i jak możliwości korygowania tych zmian. Nie powinna też dziwić niektórych lekarzy, co niestety ma miejsce, chęć poprawy wyglądu zewnętrznych narządów płciowych przez część pacjentek, dla których ma to niezwykle istotne znaczenie.
Obecnie coraz więcej kobiet zgłaszając się do lekarzy oczekuje takich metod chirurgicznego postępowania jak laparoskopia, histeroskopia mini- i mikrolaparotomia, pozwalających na krótką hospitalizację, szybką rekonwalescencję i dobry efekt kosmetyczny po leczeniu operacyjnym. Tym wszystkim, co prowadzi do poprawy jakości życia kobiet a ma bezpośredni bądź pośredni związek z ginekologią operacyjną zajmuje się kosmetoginekologia.
Specjalizujemy się w: