Zespół cieśni kanału nadgarstka ( CTS ) wystepuje w przebiegu urazów; zapalenia: pochewek, ścięgien zginaczy; reumatoidalnego zapalenia stawów; tocznia układowego rumieniowatego; akromegalii; niedoczynności tarczycy; u kobiet w ciąży i połogu; jak również w przebiegu pracy polegającej na powtarzających się czynnościach manualnych (praca przy komputerze).
Do charakterystycznych objawów CTS można zaliczyć przede wszystkim uporczywe zaburzenia wrażeń dotykowych dłoni w zakresie unerwienia n. pośrodkowego (mrowienie, drętwienie, pieczenie w palcach, sztywność, wypadanie przedmiotów z dłoni) oraz bóle dłoni szczególnie występujące w nocy.
Skutkami nieleczonego i bardzo zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka są niedowład i zanik mięśni dłoni co prowadzi do znacznego upośledzenia czynności manualnych. Tylko wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie dają gwarancję powrotu do pełnej sprawności.
Podstawową i jedyną metodą diagnostyczną jest badanie ektromiograficzne ( EMG ).
W gabinecie dr K.Toruńskiej w Warszawie przeprowadzane są badania EMG na aparacie EMG Keypoint Net ( rok produkcji 2012 ) DUŃSKIEJ firmy Alpine, który używają renomowane szpitale kliniczne na całym świecie, oferowane są najkrótsze terminy wizyt i badań - Wyślij e-mail .