Jesteśmy firmą działającą od ponad ćwierć wieku w branży drzewnej specjalizującą się w szeroko rozumianym ciesielstwie. Naszą specjalnością są pokrycia dachów gontami drewnianymi własnego wyrobu, budowa oraz renowacja domów z bala litego systemem podlaskim, wykonawstwo konstrukcji więźby dachowej, różnego rodzaju obiekty architektury ogrodowej a także zabudowa wnętrz.
Regionem z którego się wywodzimy jest Lubelszczyzna ,a spuścizna po staropolskich lubelskich cieślach widoczna jest w pewnym stopniu w naszej działalności. W naszej pracy staramy się łączyć tradycyjne staropolskie rozwiązania ciesielskie i wieloletnie doświadczenie z rozwiązaniami technicznymi oraz architektonicznymi ostatnich lat.
Gorąco zapraszamy do bardziej szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.
Długowieczność
Nasz gont produkujemy od ponad 30 lat. Tyle samo ma także nasza najstarsza drewniana dachówka na dachu o nachyleniu 45 st. I zapowiada się, że poleży drugie tyle.
Wymiary
Produkujemy gont cięty o następujących wymiarach:
+długość – 45-70cm ,
+szerokość – 8-9cm,
+grubość 28mm
.
Naturalna płynność połaci
Do takich elementów dachu jak: kosze lub naroża, lukarny czy tez „bawole oczka”niezbędne są gonty o budowie klina i nieco dłuższe od standardowych.
Budowa tych specjalnie przygotowanych gontów pozwala kryć dość skomplikowane połacie dachowe oraz realizować zamierzenia architektów i inwestorów.
Najtrwalsze gatunki drzew
Nasz gont niezmiennie produkujemy z drewna osikowego oraz olchowego (ze ścinek zimowych). Są to gatunki drzew bezsłojowych . Przyrosty roczne ( słoje ) są niewidoczne , a co za tym idzie wycięty z nich gont nie chłonie wilgoci przez co jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
Sezonowanie oraz sortowanie
Gont suszony jest na dworze, co stwarza mu dogodne warunki do naturalnego oddania wilgoci. Leżakuje on na dworze w blatach poukładanych w słupki przez okres kilku miesięcy . Narażony na zróżnicowane warunki pogodowe przechodzi przez selekcje przeprowadzoną przez naturę. Tym sposobem na dach kładzione są tylko najbardziej wytrzymale sztuki gontu.
Sposób układania
Dach możemy kryć gontem drewnianym układając warstwy pojedyncze lub podwójnie. Na 1 metr kwadratowy warstwy pojedynczej zużyjemy ok. 45 sztuk gontu, a przy podwójnej warstwie gontu ok. 60 sztuk
Gont przybijamy do łat nabitych na kontrłaty prążkowanymi gwoździami. Kontrłaty umożliwiają wentylację pod położonym gontem, a prążkowane gwoździe zapobiegają wstawaniu gontu.
Gont drewniany kładziemy najczęściej na dachach o nachyleniu nie mniejszym niż 45st i uważamy, a każdy stopień mniej to zmniejszenie żywotności gontu o rok.