Przy pomocy urządzenia MOLD DOCTOR można drogą wyładowań iskrowych nanosić z odpowiednich elektrod ze stali narzędziowych i aluminium warstwy metalu w celach naprawczych (porównywalne z napawaniem) albo warstwy stopów twardych (np. w celu wzmocnienia krawędzi).
Wykonany ze stopów materiał elektrod jest uwalniany wyiskrzaniem i w atmosferze ochronnej nakładany w naprawianych obszarach narzędzia.
Temperatura iskrzenia wynosi ok. 25.000 °C, jednak w czasie dyfuzji nie dochodzi do gromadzenia ciepła, gdyż czas impulsu jest niezwykle krótki w porównaniu z czasem przerwy.
Wyładowania iskrowe wytwarzane są z częstotliwościami od 10 do 1.000/sek, przez czas od 1/1.000.000 do 1/100.000 sekundy na jedno wyładowanie iskrowe.
Materiał elektrody przechodzi w stan zjonizowany i tworzy z iskrami zaporę przed powietrzem, wilgocią i gazem CO. Na powierzchni narzędzia osadza się warstwa stopu, przy czym
własności powierzchni otaczających naprawiany obszar ani wymiary nie zmieniają się. Dochodzi do silnego połączenia metalurgicznego, które nie da się już oddzielić od obrabianego przedmiotu.