Zaawansowana niewydolność układu żylnego kończyn dolnych, prowadzi do powikłań zwanych owrzodzeniami podudzi. Mimo, że wyglądają jak rana, absolutnie nie jest chorobą dermatologiczną i leczenie miejscowe nie daje żadnego rezultatu. Centrum Flebologii zajmuje się leczeniem tych dolegliwości. W zdecydowanej większości przypadków - stosując podejście flebologiczne - można osiągnąć bardzo zadowalające efekty.
Najczęściej z tym problemem zgłaszają się do nas osoby 60-80-letnie. W skrajnych przypadkach pacjenci mają otwarte rany nawet od 40 lat. Przychodzą do nas pozbawieni chęci do życia. Z bólu nie mogą spać. Obraz beznadziejnie powiększającej się rany, często przykrego zapachu odizolował ich od świata. Są po wielu próbach leczenia, nawet przeszczepach. Stracili wszelką nadzieję.
Istnieją 3 grupy pacjentów, u których pojawiło się owrzodzenie:
1. pacjenci posiadający wiele lat nieleczone żylaki,
2. pacjenci po przebytych zakrzepicach żył głębokich oraz,
3. pacjenci z owrzodzeniami o mieszanej etiologii tętniczo-żylno-linmfatycznej lub chorujący na cukrzycę
(bardzo rzadko).
Podczas pierwszej wizyty, po wykonaniu diagnozy dopplerowskiej lekarz ustala odpowiedni tryb postępowania. W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie były odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew. Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Najczęściej pacjentom wydaje się, że właśnie upadek, czy skaleczenie jest tego przyczyną. Podejmują leczenie dermatologiczne, niestety bez żadnych efektów.
Leczenie owrzodzeń żylnych trwa średnio od 1 miesiąca do pół roku. Wymaga systematycznych zmian opatrunków i współpracy ze strony pacjenta. W przypadku owrzodzeń będących konsekwencją nieleczonych żylaków, można je podzielić na trzy fazy:
1. likwidacja obrzęku poprzez kompresję,
2. leczenie objawowe zmierzające do zagojenia rany poprzez zakładanie tzw. opatrunków okluzyjnych
likwidujących tkankę martwiczą wraz ze wspomagającym leczeniem farmakologicznym,
3. leczenie przyczynowe polegające na usunięciu chorego naczynia za pomocą metod operacyjnych
lub skleroterapii kompresyjnej.
Centrum Flebologii ustala zazwyczaj wizyty raz na tydzień. Najszybszym objawem postępu w leczeniu jest ustąpienie bólu. W początkowej fazie rana potrafi nawet lekko się powiększyć, oczyścić, aby stworzyć warunki dla powstania nowej skóry. U pacjentów stosujących się do naszych zaleceń, szybko następuje poprawa.
W przypadku pacjentów, u których nastąpiło uszkodzenie układu głębokiego (po przebytych zakrzepicach) i u których nie występują żylaki, leczenie to głównie prowadzenie higienicznego trybu życia, a głównie:
|
stałe noszenie uciskowych wyrobów przeciwżylakowych,
stosowanie masaży kończyny,
ruch, codzienne spacery,
uniesienie nóg łóżka,
unikanie nagrzewania nóg,
okresowe kontrole w przychodni flebologicznej.
|
Dodatkowo warto unikać:
|
kremów depilacyjnych i samoopalaczy
kąpania w wodzie morskiej.
|
|