Każdy z nas ma czasami wrażenie, że stracił kontakt z bliską mu osobą: dzieckiem, partnerem, rodzicem, kolegą z pracy. Często wystarczą zwyczajowe w rodzinie czy grupie rytuały, słowa, gesty, aby wrócić do równowagi, czasem inne zdarzenie przywoła do nas harmonię. Mediacja może nas w tym wesprzeć.
Nierzadko bowiem brak kontaktu trwa dłużej i powoduje kolejne nieporozumienia, napięcia, pogłębienie kryzysu. Wówczas zaczyna do nas przychodzić myśl: „Nie wiem, jak z tego wyjść. Tego już chyba się nie da naprawić.”
W jakich sytuacjach można odwołać się do mediacji?
- konflikt w relacji osobistej (np.: między partnerami, w relacji rodzic-dziecko lub nastolatek-nastolatek)
- konflikt w relacji zawodowej (np.: pracownik-pracownik, podwładny-przełożony, przełożony- podwładny)
- konflikt w grupie
Czym jest mediacja? Mediacja jest spotkaniem w obecności mediatora, na które obie strony dobrowolnie się zgadzają. W jego czasie mają przestrzeń na swobodne wypowiedzenie się i usłyszenie się nawzajem. Prowadzi ono do uświadomienia sobie swoich potrzeb i zauważenia potrzeb drugiej strony. Wszystko to razem zaś daje bazę do budowania zaufania, zgody i znalezienia sposobu na rozwiązanie konfliktu.
Jak to wygląda w rzeczywistości? Przed spotkaniem mediacyjnym strony spotykają się osobno z mediatorem, może być przez telefon lub Skype’a w celu wstępnej rozmowy o sporze. Właściwe spotkanie mediacyjne trwa od 1,5 do 2 godzin w neutralnym dla obu stron miejscu. Na kolejne spotkania strony umawiają się po zakończeniu pierwszej mediacji, jeśli istnieje taka potrzeba.
Koszt Jestem w trakcie nauki mediacji. Uczestniczę w Intensywnym Kursie Mediacji wg metody Porozumienie bez Przemocy. Obecnie prowadzę mediacje na zasadzie wolontariatu, gdyż jest to dla mnie nadal czas nauki i zbierania doświadczenia. Inaczej mówiąc chcę Ci oferować mediację bez żadnych opłat.