1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzająca tzw. abolicję dla cudzoziemców.
Składanie wniosków
Na jej podstawie cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie będą mieli możliwość złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Okres składania wniosków wynosi 6 miesięcy, czyli od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. Wnioski można złożyć za pomocą pełnomocnika lub w inny sposób przewidziany w ustawie
Uwaga: wnioski będę przyjmowane od 1 stycznia 2012 r. do 2 lipca 2012 r.!
Okres legalizacji pobytu
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie abolicji będzie udzielane na okres dwóch lat. W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł podjąć zatrudnienie w Polsce bez zezwolenia na pracę na podstawie umowy o pracę oraz uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.
Kto może skorzystać z abolicji
Ustawa „abolicyjna” umożliwia zalegalizowanie pobytu cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
Nieprzerwanie oznacza, że żadna z przerw w pobycie cudzoziemca w Polsce nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy w badanym okresie. Chyba że przerwa była spowodowana wykonywaniem obowiązków zawodowych lub świadczeniem pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), towarzyszeniem małżonkowi wykonującemu obowiązki zawodowe lub świadczącemu pracę we wspomnianych warunkach lub była spowodowana leczeniem.
Odmowa w ramach abolicji
Odmowa udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie ustawy abolicyjnej będzie następowała gdy:
Jednocześnie informujemy, iż ustawa „abolicyjna” nakłada na komendantów oddziałów Straży Granicznej lub komendantów placówek Straży Granicznej obowiązek pobrania od cudzoziemca odcisków linii papilarnych. W przypadku postępowań prowadzonych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie czynność będzie przeprowadzana przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Telefon informacyjny
Wyślij e-mail w Polska" class="skype_pnh_highlighting_inactive_common"> Wyślij e-mail
Telefon jest czynny w cały tydzień od godz. 10-22 Informacje udzielane są w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, na życzenie w wietnamskim