Akademia Chen Taijiquan
www.kung-fu.gsi.pl
Oferujemy naukę tradycyjnego stylu Chen Tai Chi (Taijiquan). Chen Taijiquan to najstarszy i najbogatszy styl Tai Chi, z niego wywodzą się wszystkie inne style. Jest to kompletna sztuka walki. Cały system tworzy spójna i logiczną drogę do realizacji celu, jakim jest mistrzostwo w sztukach walki. Dodatkowym elementem wzbogacającym trening są formy z tradycyjną bronią.
Nasz nauczyciel Mistrz Chen Xiaowang
Swoją ogromną popularność Taijiquan osiągnęło przede wszystkim dzięki swoim wszechstronnym walorom zdrowotnym i uspokajającym. Pod tym względem nie da się go przecenić. Twórcy najstarszego stylu Chen, wychodzili z założenia, że aby stać się dobrym wojownikiem trzeba wpierw stać się zdrowym i zrównoważonym człowiekiem.
Od czasu Yang Luchana, gdy taijiquan wyszło poza obręb rodziny Chen, zaczęły się modyfikacje i podziały na style Chen, Yang, Wu, Sun i inne. Zasadniczo jednak Taijiquan jest jedno. Tam gdzie realizowana jest podstawowa zasada prowadzenia ruchu z Centrum i wynikające z niej uwarunkowania struktury i ruchu zgodnie z przepływem Qi, mamy do czynienia z prawdziwa sztuką. Tam gdzie jest odstępstwo od tej zasady, to nie jest prawdziwe Taijiquan. Techniki takie czy inne nie są istotne.
Powolność i szybkość nie są kryterium poprawności. Jeśli trzeba poruszamy się wolno, jeśli trzeba, bardzo szybko. Style same w sobie są tyle warte, na ile ci co ich nauczają rozumieją i realizują ww. zasady.
Chen taijiquan to najstarszy i najbogatszy styl taijiquan (Tai Chi), z niego wywodzą się wszystkie inne style. Dużą wagę przywiązuje się do tradycyjnych wartości moralnych wśród uczniów tzw. wude (cnoty wojownika).
Jest to kompletna sztuka walki. Cały system tworzy spójna i logiczną drogę do realizacji celu, jakim jest mistrzostwo w sztukach walki.
Opis systemu:
Forma podstawowa stanowi bazę systemu. Ćwicząc ją poznajemy zasady ruchu i krążenia energii w ciele. Ponadto Mistrz Chen Xiaowang opracował w latach siedemdziesiątych XX w. zestaw ćwiczeń podstawowych chansi gong, oraz krótka 19 ruchową formę, które doskonale wprowadzają do nauki całego systemu
Druga forma tzw. "wybuchowych" pięści rozwija siłę, dynamikę i szybkość niezbędną do skutecznej konfrontacji w walce.
Trening w parach, od formalnych cwiczeń tuishou (pchające ręce) do swobodnego quasi sparingu (sanshou) przygotowuje do kontrolowania Centrum i Qi przeciwnika.
Budując siłę i elastyczność stawów i ścięgien poprzez stosowane w systemie przyrządy i ćwiczenia wzmacniające, oraz poznając techniki dźwigni i zablokowań qinna, adept chen taijiquan zyskuje rzeczywistą umiejętność w sztuce walki. To tak jak wyposażenie żołnierza w ostrą amunicję. Bez odpowiedniej siły stawów, elastyczności ścięgien i znajomości qinna nasze techniki, aczkolwiek piękne i harmonijne, nie będą skuteczne.
Dodatkowym elementem wzbogacającym trening są formy z tradycyjną bronią. Ich praktyka walnie przyczynia się do budowy tzw. "ciała taiji", z mocnym Centrum, elastycznego i w pełni kontrolującego równowagę i swobodny przepływ Qi.
Informacje i treningach:
grupa początkująca:
wtorek: 18.00 - 19.15
piątek: 18.00 - 19.15
Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rzeszowie
ul. Hetmańska 38 (V LO)
mała sala gimnastyczna (313)
Więcej informacji na naszej stronie internetowej
www.kung-fu.gsi.pl
|