MONTAŻ SYSTEMÓW INTELIGENTNEGO BUDYNKU
Nidzica
Wyślij e-mail
tel. Wyślij e-mail
Najbardziej popularna (i najtańsza) funkcja IB (Inteligentnego Budynku). Integracja obwodów świetlnych pozwala na niespotykane w klasycznych instalacjach sterowanie oświetleniem, budowanie scen świetlnych.
Popularne funkcje:
Rozwinięcie funkcji sterowania oświetleniem ON/OFF. Pozwala zwiększyć komfort świetlny dzięki dopasowaniu natężenia do nastroju czy warunków. Światło może zapalać się domyślnie z niepełną mocy od określonej godziny wieczornej (ograniczenie tzw. lśnienia przykrego), włączenie obwodów ściemnianych w sceny świetlne pozwala komponować naprawdę przyjemne kompozycje oświetleniowe, a dzięki płynnemu przechodzeniu natężenia światła odczucie komfortu jest jeszcze większe.
Popularne funkcje:
Roletami można sterować jako poszczególnymi obwodami, jako grupami czy całościowo (wszystko za pomocą tylko jednego przycisku). Można stworzyć także dowolne scenariusze, które opuszczą/podniosą rolety w zależności od pory dnia, natężenia światła, siły wiatru, obecności domowników czy w końcu jako uczestników symulacji obecności.
Popularne funkcje:
Zintegrowanie bram do systemu pozwala na zdefiniowanie komfortowych scenariuszy typu: pilotem otwierasz bramę wjazdową, automatycznie otwiera się brama garażowa i, jeśli jest już ciemno, zapala się światło w garażu. Oczywiście podana funkcjonalność może być zmienione na dowolną inną.
To największe pole do popisu dla instalacji IB. Ciężko oszacować realne oszczędności gdyż zależą one głównie od świadomości użytkowników, ale są one znaczące i nie można ich pominąć. Możesz sterować ogrzewaniem ręcznie (podając temperaturę wymaganą), zmieniając tryb pracy (Off, StandBy, Comfort), lub, znając swój „cykl dzienny”, uzależnić temperatury od pory dnia czy tygodnia (czy w łazience zawsze musi być ciepło skoro tak naprawdę używasz jej tylko rano i wieczorem?). Montując czujniki otwarcia okna masz gwarancję, że grzanie jest jak najbardziej efektywne i wyprodukowane ciepło zostanie w granicy bilansowej budynku (zamiast nieefektywnego rozpraszania na zewnątrz). Dzięki odczytom z termometru zewnętrznego możesz samodzielnie regulować krzywą grzewczą płynnie dozując moc na grzejnikach.
Czujniki ruchu (lub czulsze obecności) wykorzystuje się głównie do sterowania zapalaniem oświetlenia. Można je jednak wykorzystać do bardziej zaawansowanych funkcji (np. brak detekcji ruchu w pomieszczeniu przez dłuższy czas może automatycznie obniżyć temperaturę o jedne czy dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu podwyższy nastawę temperatury do wartości poprzedniej. Każdy stopień to ok. 5% oszczędności energii!).
Wykorzystywane są w systemie alarmowym oraz do sterowania ogrzewaniem (blokują ogrzewanie pomieszczenia gdy zostawisz otwarte okno). Status otwarcia okien sprawdzisz szybko na panelu dotykowym zamontowanym w ścianie.
Czujniki gazów wykorzystuje się w systemach alarmowych oraz w IB. Wykrycie niebezpiecznego stężenia gazu może wywołać dowolnie zdefiniowany alarm (w tym także np. wysłać SMS z powiadomieniem).
Stosunkowo tani, ale funkcjonalny czujnik. System wie, że zapadł zmrok, może uruchomić oświetlenie elewacyjne, przymknąć rolety, lub wykonać dowolnie inną zdefiniowaną akcję.
Pilot radiowy jest traktowany w systemie jako zwykły przycisk i tak samo możesz mu przypisać dowolnie zdefiniowaną funkcję czy ciąg funkcji). Najprostsze piloty wyposażone są w dwa kanały, bardzie złożone w kilkanaście, lub kilkadziesiąt. Wykorzystywany głównie gdy jesteś w ogrodzie czy po prostu jako kieszonkowe sterowanie systemem IB.
W zależności od potrzeb, bramka SMS może posiadać od dwóch do nieograniczonej ilości kanałów (system może czytać po prostu teks SMS i tak samo go dowolnie wysyłać). Zastosowanie głównie do przekazywania stanów alarmowych w jedną stronę i sterowania ogrzewanie w drugą (funkcje oczywiście dowolnie modyfikowane). W bardziej rozbudowanych wersjach możesz spradzać status wszystkich urządzeń w domu (oświetlenia, rolet, ogrzewania, itd.)
Sterowanie z PC wygląda identycznie jak z komputera panelowego zainstalowanego w ścianie. Rozwiązanie chętnie wybierane przez inwestorów, dla których cena panela nie jest akceptowalna. Pełna funkcjonalność sterowania na Twoim PC!
Kolejna modyfikacja aplikacji budynkowej z tą różnicą, że oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane w jednostce sterującej. Dzięki temu, w zależności od zakupionej licencji, masz możliwość sterowania z dowolnego PC czy PDA w obrębie sieci lokalnej (domowej), lub jeśłi zechcesz z dowolnego miejsca na świecie.
Uwaga! Z powodu niewielkiego rozmiaru wyświetlacza sterowanie z PDA może być mało komfortowe. W takich przypadkach proponujemy stworzenie osobnej wizualizacji skonfigurowanej dla małych rozdzielczości i małych ekranów.
Gdy chcesz zastosować instalację IB w istniejącym budynku, lub chcesz rozbudować posiadaną już strukturę, oferujemy rozszerzenie „bezinwazyjne” na zasadzie radiowej. Jest to rozwiązanie droższe od zwykłego kablowego połączenia, ale nie musisz się już martwić o kosztowny remont czy o to, że zapomniałeś położyć jakiegoś przewodu. Nasze rozwiązania, począwszy od wersji STANDARD, można wyposażyć w interfejs bezprzewodowy powalający podłączyć praktycznie dowolną ilość rozproszonych modułów radiowych.
Sygnały z systemu alarmowego są bardzo ważne w systemie IB. Dzięki powiązaniu wiemy, zę nikogo nie ma w domu, możemy z dowolnego miejsca uruchomić alarm (za pomocą funkcji PANIKA), lub odczytać aktualny status centrali.
Z alarmem możemy połączyć się za pomocą kilku przewodów i wymieniać tylko podstawowe informacje, lub zastosować pełną integrację za pomocą portu RS-232 i odczytywać (oraz wymuszać) wszystkie stany i sygnały z centrali (można np. wykorzystać czujki alarmowe jako czujniki ruchu i włączać za ich pomocą odpowiednie obwody).
Dzięki zastosowaniu komputera panelowego można zainstalować aplikacje video domofonu w technologii VoIP. Nie potrzebujesz już osobnego panela do wideoodomofonu, komunikacja z bramofonem odbywa się z zabudowanego komputera.